Клиника за облигационо право (модул А)

Координатор: проф. др Марко Ђурђевић

Оснивање Клинике за облигационо право препоручују лепи резултати које је показало досадашње клиничко правно образовање студента на Правном факултету у области породичног права.

Клиника за породично право бавила се и неким сегметима едукације на пољу облигационог права у току свог досадашњег рада. Прелиминарна искуства су показала да су могућности за клиничко правну едукацију у овој области широке, да постоји исказана потреба студената за њом, а да је број случајева везаних за облигационо право практично несагледив.

Клиника за облигационо право бавила би се оним проблемима облигационог права са којима се у стварном животу сусрећу припадници друштвених група којима је клиника превасходно намењена. Имају се у виду, у првом реду, проблеми који се везују за повреде физичког и моралног интегритета ових лица којима им се наноси штета, за коју имају право на надокнаду, а која најчешеће остаје ненадокнађена због необавештености оштећених или због неукости да покрену и воде спор.

Последњих година облигационо право превазишло је свој традиционални домен, идући у сусрет потребама савремене пословне праксе. У његовом крилу никла је нова грана права, потрошачко право, чије су норме усмерене ка заштити широких слојева потрошача у разним случајева злоупотреба повољнијег положаја који у односу са њима имају трговци. У оквиру Клинике за облигационо право студенти би на практичним примерима изучавали путеве за заштиту права потрошача пред управним органима и судовима и у том погледу остваривали сарадњу са удружењима потрошача и центрима за заштиту потрошача.

Концепција и методе наставе

Предмет Правна клиника за облигационо право има три фазе у свом раду.

Прву фазу представљају предавања из три предмета који се не налазе у садашњем наставном програму Правног факултета Универзитета у Београду, а веома су битни за циљеве који се желе постићи оваквом врстом образовања. То су:

  1. Професионална етика судија и адвоката
  2. Техника писања правних докумената
  3. Техника интервјуисања

Другу фазу представљају различите врсте симулација на стварним случајевима из праксе који су специјално прилагођени за вежбу студената. Симулације се одвијају у учионици нарочито опремљеној за ту сврху (“судница” на Правном факултету) и уз наставне методе које обухватају brainstorming, правну анализу случаја, „играње улога“, симулирање судског процеса, видеотејпинг, семинаре, вођење дневника итд.

Трећу фазу обухвата практичан рад. У овој фази студенти, под надзором искусних правника, анализирају стварне животне ситуације и на тај начин овладавају основним елементима правне технике примене права.

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 74 Јул/ Децембар 2023

Архиве