Klinika za obligaciono pravo (modul A)

Koordinator: prof. dr Marko Đurđević

Osnivanje Klinike za obligaciono pravo preporučuju lepi rezultati koje je pokazalo dosadašnje kliničko pravno obrazovanje studenta na Pravnom fakultetu u oblasti porodičnog prava.

Klinika za porodično pravo bavila se i nekim segmetima edukacije na polju obligacionog prava u toku svog dosadašnjeg rada. Preliminarna iskustva su pokazala da su mogućnosti za kliničko pravnu edukaciju u ovoj oblasti široke, da postoji iskazana potreba studenata za njom, a da je broj slučajeva vezanih za obligaciono pravo praktično nesaglediv.

Klinika za obligaciono pravo bavila bi se onim problemima obligacionog prava sa kojima se u stvarnom životu susreću pripadnici društvenih grupa kojima je klinika prevashodno namenjena. Imaju se u vidu, u prvom redu, problemi koji se vezuju za povrede fizičkog i moralnog integriteta ovih lica kojima im se nanosi šteta, za koju imaju pravo na nadoknadu, a koja najčešeće ostaje nenadoknađena zbog neobaveštenosti oštećenih ili zbog neukosti da pokrenu i vode spor.

Poslednjih godina obligaciono pravo prevazišlo je svoj tradicionalni domen, idući u susret potrebama savremene poslovne prakse. U njegovom krilu nikla je nova grana prava, potrošačko pravo, čije su norme usmerene ka zaštiti širokih slojeva potrošača u raznim slučajeva zloupotreba povoljnijeg položaja koji u odnosu sa njima imaju trgovci. U okviru Klinike za obligaciono pravo studenti bi na praktičnim primerima izučavali puteve za zaštitu prava potrošača pred upravnim organima i sudovima i u tom pogledu ostvarivali saradnju sa udruženjima potrošača i centrima za zaštitu potrošača.

Koncepcija i metode nastave

Predmet Pravna klinika za obligaciono pravo ima tri faze u svom radu.

Prvu fazu predstavljaju predavanja iz tri predmeta koji se ne nalaze u sadašnjem nastavnom programu Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a veoma su bitni za ciljeve koji se žele postići ovakvom vrstom obrazovanja. To su:

  1. Profesionalna etika sudija i advokata
  2. Tehnika pisanja pravnih dokumenata
  3. Tehnika intervjuisanja

Drugu fazu predstavljaju različite vrste simulacija na stvarnim slučajevima iz prakse koji su specijalno prilagođeni za vežbu studenata. Simulacije se odvijaju u učionici naročito opremljenoj za tu svrhu (“sudnica” na Pravnom fakultetu) i uz nastavne metode koje obuhvataju brainstorming, pravnu analizu slučaja, „igranje uloga“, simuliranje sudskog procesa, videotejping, seminare, vođenje dnevnika itd.

Treću fazu obuhvata praktičan rad. U ovoj fazi studenti, pod nadzorom iskusnih pravnika, analiziraju stvarne životne situacije i na taj način ovladavaju osnovnim elementima pravne tehnike primene prava.

Arhive