др Мирјана Тодоровић, редовни професор у пензији


Пријем студената (консултације)*:

*само у недељама у којима се одржава настава

Консултације се одржавају у кабинету

ОБАВЕШТЕЊА

—————

Предмети

Основне студијеСоциологија
Мастер студије —————
Докторске студије —————

Академска каријера

Избор у звање (актуелно)
Година —————
Институција —————
Област (тема) —————
Докторат
Година —————
Институција —————
Област (тема) —————
Магистратура/мастер
Година —————
Институција —————
Област (тема) —————
Диплома
Година —————
Институција —————
Област (тема) —————

Стручна и научна усавршавања

—————

Познавање страних језика

говори —————
користи —————

Библиографија

—————

Учешћа на конференцијама

—————

Учешће на научним пројектима

Домаћи —————
Међународни —————

Чланство у стручним и научним удружењима, организацијама, телима

—————

Награде и признања

—————

Остало

—————

Детаљна биографија

Рођена је у Београду 1940. године, где је завршила гимназију и Правни факултет са одличним успехом. Интересовање за теоријске предмете, посебно социологију усмерило је за усавршавање у овој области. Уписала је последипломске студије, социолошки смер, на Правном факултету и неколико година радила у Социолошком институту Србије. Резултати рада у Институту су учешће у истраживачким пројекатима и објављени радови, претежно из области социологије села која је тада била предмет њеног интересовања. По доласку на Правни факултет, на место асистента на предмету Општа социологија, на коме је и сада у звању редовног професора, одбранила је магистарски рад под насловом Марксистичка мисао о сељаштву као политичком субјекту, социјалистичких револуција (1973), а затим, усмеривши се на изучавање социолошке теорије, одбранила је докторску дисертацију Вебленово схватање друштва и критика капитализма, у којој је доказивала тезу о утицају Вебленових истраживања на настанак радикалне социологије и критичке теорије друштва.

Посебно поље њеног интересовања је област политичке социологије, из које је објавила већи број радова и одржава наставу на предмету Политичка социологија на редовним и последипломским студијама. Последњих година посветила се истраживањима медијских претпоставки за настанак и развој демократског, отвореног друштва. Као аутор пројеката из те области, објавила је већи број радова и књига.

У току свог дугогодишњег професионалног рада више пута је била у прилици да своје стручно образовање унапређује и учествује у настави и изван наше земље (САД, Немачка, Енглеска, Италија). Такође била је члан управе стручних социолошких удружења (Србије и Југославије), члан Савета Конзорцијума социолошких инситута Југославије и члан редакције еминентног југословенског часописа за социологију „Социологија“. На Правном факултету је више година била члан редакције часописа „Анали Правног факултета“.

Важнији радови:

Увод у социологију, уџбеник, Номос, Београд, 1994, 1997. г; Социолошки речник, коаутор, Бона Фидес, Београд, 1996; Одсутне партије, ЦеСИД, Београд, 1999; Медији у Србији – Слободни и ослобођени, коаутор, ЦеСИД, Београд, 2001.

Објавила је већи број монографија и чланака, те наводимо, хронололошки, само важније које показују поље њеног интересовања: Јован Цвијић и савремена социолошка истраживања; Морална свест сељака и друштвена својина; Културни живот сеоске омладине; Сељаштво у теорији Мао Це Тунга; Социологија у Кини до револуције; Национализам ; мит и реалност; Француска револуција и настанак социологије; Политика и интелигенција &ндасх; стаљинизам и маоизам; Култура људских права у земљама у транзицији; Национализам&ндасх; идеологија владајуће политичке елите; Хомогенизација нације, мањине и право на опстанак; Сељаштво између доследне идеологије и недоследне праксе; Од популистичке демократије ка популистичкој диктатури; Драгољуб Јовановић – вечито кретање ка слободи…

Материјали за наставу и испите

—————

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 74 Јул/ Децембар 2023

Архиве