Osnovi ekonomije

Nastavnici:prof. dr Aleksandra Jovanović,prof. dr Branko Radulović, doc. dr Nikola Ilić
Status predmeta: Obavezni predmet
Godina studija:II
Semestar:III
Broj ESPB:10
Cilj predmeta:Institucionalna ekonomija je neophodna pravnicima da shvate značaj pravne regulative u oblikovanju ekonomskog ponašanja. Osnovi mikroekonomije omogućavaju pravnicima razumevanje suštine ekonomskih procesa, tj. razumevanje ponašanja privrednih subjekata, kao i usvajanje ekonomskog instrumentarija koji mogu da koriste pri argumentaciji tokom analize pravnih problema. Osnovi ekonomije je predmet orijentisan na objašnjenje funkcionisanja tržišta robe, rada i kapitala. Takođe, predmet objašnjava i ulogu države u savremenoj privredi, kao i postojeća shvatanja o potrebi, obimu i mehanizmima realizacije državne intervencije.
Ishod  predmeta:Sticanje znanja i razumevanje stvarnog privrednog života, ekonomskih procesa i razlika između ekonomskih sistema; upoznavanje sa suštinom privrednog života, osnovnim ekonomskim pojmovima, principima funkcionisanja tržišta robe, rada i kapitala, formiranja cena, probleme odnosa države i tržišta, kao i postojeća shvatanja o potrebi, obimu i mehanizmima realizacije njene uloge; sticanje opšteg i osnovnog ekonomskog obrazovanja i razvijanje ekonomskog rezonovanja koje je u funkciji pravnog obrazovanja; sticanje znanja i razumevanje procesa ekonomske tranzicije i njenog značaja, kao i značaja evropskih integracija za ekonomske procese; ovladavanje modernom ekonomskom terminologijom; razvija razumevanja međuzavisnosti prava i ekonomije, osposobljava studente da shvate značaj pravne regulative u oblikovanju ekonomskog ponašanja; osposobljava studente da metodološki i sadržajno koriste pristupe drugačije od pristupa koje imaju u učenju prava i da koriste ekonomski instrumentarij u analizi pravnih problema; nudi teorijsko oruđe koje studentima omogućava da razumeju stvarni svet kroz prizmu ekonomske teorije; osposobljava studente da u stvarnom svetu prepoznaju teorijske koncepcije koje su učili i da povežu ekonomsku teoriju i ekonomsku stvarnost; uči ih da prepoznaju i razumeju kada i zašto dolazi do odstupanja bazičnih koncepcija ekonomske teorije od stvarnost.
Sadržaj predmeta:Uvod; 2. Teorija ponašanja potrošača; 3. Tražnja; 4. Teorija ponašanja proizvođača; 5. Ponuda; 6. Ravnoteža na tržištu savršene konkurencije; 7. Nesavršena konkurencija i tržišne strukture; 8. Javna dobra i eksterni efekti;
9. Nesavršena informisanost;   10. Državna intervencija;   11. Tržište proizvodnih faktora: radna snaga; 12. Tržište proizvodnih faktora: kapital; 13. Preduzeće.
Literaturaobavezna: Begović, B., Labus, M. i Jovanović, A. (2012), Ekonomija za pravnike, četvrto izdanje, Pravni fakultet, Beogradu
Literaturadopunska:Dopunska literatura na srpskom jeziku:
Varijan, H.R. (2003): Mirkoekonomija: moderan pristup, Beograd: Ekonomski fakultet;
Mankiw, G. (2005): Principi ekonomije, Beograd: Ekonomski fakultet; Williamson, O. i Vinter,G.S., (2000),
Priroda firme, C1D, Podgorica;
Na stranim jezicima:
Carlton, D.W. i Perloff, J.M.(1994): Modem Industrial Organization, Harper-Collins College Publishers, New York;
Ippolito, R.A., (2005), Economics for Lawyers, Princeton University Press, Princeton and Oxford; Nicholson, W. (1995),
Microeconomic Theorv: Basic Principles and Extensions, sixth edition, The Dryden Press, Forth Worth; North, D., (1990),
Institutions, Institutional Changes and Economic Performance, Cambridge University Press, Cambridge

Archives