Održano predavanje„Narratives in the Criminal Process“ na Opštem seminaru

Dana 27. februara 2019. godine u okviru Opšteg seminara, u fakultetskoj konferencijskoj sali, profesor Frode Helmih Pedersen (Frode Helmich Pedersen) sa Univerziteta Bergen iz Norveške održao je predavanje na temu “Narratives in the Criminal Process”. Na samom početku novoimenovani upravnik Opšteg seminara, docent dr Miloš Zdravković pozdravio je prisutne profesore i studente i zahvalio se našem gostu na poseti. Docentkinja dr Ivana Marković, koja je moderirala, u okviru svog uvodnog izlaganja istakla je opšti značaj narativa za krivični postupak, te činjenicu da je uprkos tome, on često zanemarena kategorija u teoriji i praksi. Izlaganje profesora Pedersena ticalo se konteksta u kom se pojam priče pojavljuje, krećući se hronološkim redosledom toka postupka, sve do funkcije koju narativ ostvaruje u samoj presudi, uz navođenje nekoliko primera iz norveške sudske prakse. Interdisciplinarni pristup narativima bio je zanimljiv kako poznavaocima teorije prava, tako i onima koji se bave krivičnim pravom. Nakon predavanja razvila se vrlo živa diskusija o temi izlaganja, uključujući navođenje primera iz sopstvene prakse od strane slušaoca Opšteg seminara.