Одржан семинар „Приступање Републике Србије Светској трговинској организацији“

У понедељак, 4. марта 2019. године, одржан је семинар под називом „Приступање Републике Србије Светској трговинској организацији“. Семинар је организовао Клуб за Уједињене нације Правног факултета Универзитета у Београду под покровитељством Факултета, а у сарадњи са Министарством трговине, туризма и телекомуникација, амбасадом Швајцарске Конфедерације и „IDEAS“ центром из Женеве, који је био и спонзор догађаја. Конференцијска сала Правног факултета је била пуна студената који су се упознавали са сложеним процесом приступања Светској трговинској организацији (СТО) и начином њеног унутрашњег функционсиања из више аспеката. Семинар су отворили доц. др Јелена Лепетић, продекан за међународну сарадњу на Правном факултету Универзитета у Београду, гђа Урсула Лаубли (Ursula Läubli), директорка за сарадњу Амбасаде Швајцарске Конфедерације, која је уз поздраве говорила и о подржци коју Швајцарска Конфедерација пружа Републици Србији у приступању СТО, и Сара Петровић, председница Клуба за Уједињене нације Правног факултета Универзитета у Београду која је уједно била и модератор семинара.

Прво предавање на тему „Приступање у СТО – историја, структура, тренутно стање“, одржала је гђа Ана Варианик (Anna Varyanik), службеник за правне послове из Дивизије за приступање, СТО. Друго предавање из перспективе преговарачког тима Републике Србије за приступање СТО,  одржала је гђа Оливера Јоцић, помоћник министра трговине, туризма и телекомуникација на тему „Преговори Републике Србије за приступање СТО – тренутно стање”. Гђа Бојана Тодоровић, бивши шеф преговарачког тима Републике Србије за приступање СТО одржала је треће предавање на тему „Билатерални преговори у процесу приступања СТО – примери из праксе преговарања Републике Србије“. Затим је своје знање и искуство са студентима поделила гђа Ива Дробњак, старији саветник за политику „IDEAS“ Центра из Женеве која је говорила на тему „Научене лекције из досадашње праксе приступања СТО“ Семинар је завршен предавањем доц. др. Марка Јовановића, са Правног факултета Универзитета у Београду на тему „Правне импликације процеса приступања СТО“. Након сваког предавања, студенти су имали прилику да постављају питања и тиме започну разноврсну дискусију у оквиру појединачних области семинара.