Održan seminar „Pristupanje Republike Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji“

U ponedeljak, 4. marta 2019. godine, održan je seminar pod nazivom „Pristupanje Republike Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji“. Seminar je organizovao Klub za Ujedinjene nacije Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu pod pokroviteljstvom Fakulteta, a u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija, ambasadom Švajcarske Konfederacije i „IDEAS“ centrom iz Ženeve, koji je bio i sponzor događaja. Konferencijska sala Pravnog fakulteta je bila puna studenata koji su se upoznavali sa složenim procesom pristupanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) i načinom njenog unutrašnjeg funkcionsianja iz više aspekata. Seminar su otvorili doc. dr Jelena Lepetić, prodekan za međunarodnu saradnju na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gđa Ursula Laubli (Ursula Läubli), direktorka za saradnju Ambasade Švajcarske Konfederacije, koja je uz pozdrave govorila i o podržci koju Švajcarska Konfederacija pruža Republici Srbiji u pristupanju STO, i Sara Petrović, predsednica Kluba za Ujedinjene nacije Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu koja je ujedno bila i moderator seminara.

Prvo predavanje na temu „Pristupanje u STO – istorija, struktura, trenutno stanje“, održala je gđa Ana Varianik (Anna Varyanik), službenik za pravne poslove iz Divizije za pristupanje, STO. Drugo predavanje iz perspektive pregovaračkog tima Republike Srbije za pristupanje STO,  održala je gđa Olivera Jocić, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija na temu „Pregovori Republike Srbije za pristupanje STO – trenutno stanje”. Gđa Bojana Todorović, bivši šef pregovaračkog tima Republike Srbije za pristupanje STO održala je treće predavanje na temu „Bilateralni pregovori u procesu pristupanja STO – primeri iz prakse pregovaranja Republike Srbije“. Zatim je svoje znanje i iskustvo sa studentima podelila gđa Iva Drobnjak, stariji savetnik za politiku „IDEAS“ Centra iz Ženeve koja je govorila na temu „Naučene lekcije iz dosadašnje prakse pristupanja STO“ Seminar je završen predavanjem doc. dr. Marka Jovanovića, sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu na temu „Pravne implikacije procesa pristupanja STO“. Nakon svakog predavanja, studenti su imali priliku da postavljaju pitanja i time započnu raznovrsnu diskusiju u okviru pojedinačnih oblasti seminara.