Predavanje „Platonova i Aristotelova kritika demokratije“ održano u klubu Forvm Romanvm

Posle pauze zbog aprilskog ispitnog roka, forumske aktivnosti nastavljene su 19. aprila 2019. predavanjem „Platonova i Aristotelova kritika demokratije“ koje je održala prof. dr Irina Deretić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Prof. Deretić je objasnila podelu oblika vladavine u delima oba mislioca, te razloge zbog kojih su obojica demokratiju smatrali jednim od loših. Pored glavne teme, osvrnula se kritički i na argumente autora koji u Platonovim delima vide sklonost ka totalitarizmu. I pored toga što se predavanje poklopilo sa velikim političkim mitingom zbog kojeg je centar grada bio zatvoren za saobraćaj, amfiteatar je bio pun, pa su se u diskusiji otvorile i druge povezane teme, poput značaja presude Sokratu za ocenu funkcionisanja atinskih institucija ili Platonovog stava prema ženama.