Forvm Romanvm: prof. dr Radoslav Eraković održao predavanje „Portreti savremenika u dnevničkim zapisima Jovana Hadžića“

6. decembra 2019. godine ciklus posvećen Srpskom građanskom zakoniku i Jovanu Hadžiću nastavljen je predavanjem „Portreti savremenika u dnevničkim zapisima Jovana Hadžića“. Predavanje je održao prof. dr Radoslav Eraković sa Odseka za srpsku književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Slikajući svojim rečima živopisne scene, prikazao nam je kako su iz vizure Jovana Hadžića izgledali Knez Miloš i glavni među ustavobraniteljima, turski vezir, ruski i austijski poslanici… Od Hadžićevog prvog putovanja kroz Srbiju i tada politički rizične posete Karađorđevom grobu, preko sukoba sa Vukom Karadžićem, pa do proterivanja Miloša i uspostavljanja ustavobraniteljskog režima, videli smo sliku Srbije koja se tek oslobađa osmanske vlasti očima obrazovanog prečanina, koji je često imao problema da se uklopi u okruženje u Srbiji, ali čiji patriotizam se ne može dovesti u pitanje. Prof. Eraković nam je skrenuo pažnju i na u široj javnosti nedovoljno poznato moderno reizdanje Hadžićevog dnevnika iz 2013, zahvaljujući kojem se svi zainteresovani mogu upoznati sa njegovim uspomenama.

Više fotografija na ovom linku.