Forvm Romanvm: prof. emeritus Majkl Benet održao predavanje „Salus populi: voluntarism and compulsion in smallpox prevention in 18th and 19th-century Europe“

Forumska sezona u prolećnom semestru 2022. godine otvorena je u subotu, 26. februara, predavanjem profesora emeritusa Majkla Beneta (Michael Bennett) sa Fakulteta društvenih nauka Univerziteta u Tasmaniji, pod naslovom „Salus populi: voluntarism and compulsion in smallpox prevention in 18th and 19th-century Europe“. Profesor Benet počeo je predavanje sa osnovnim medicinskim informacijama o velikim boginjama (variola maior) i o tome kako se shvatanje ove bolesti razvijalo kroz istoriju. Pričao je o variolaciji – namernom zaražavanju boginjama u pogodnom trenutku, obično u detinjstvu, kako bi se lakše prebolele – i njenom širenju po Evropi tokom 18. veka, te o društvenim i medicinskim reakcijama na ovu proceduru, ali i o pravnim merama koje su je negde nalagale, negde zabranjivale. Centralni deo predavanja ticao se Dženerovog otkrića da kravlje boginje, mnogo slabija i manje opasna bolest, daju onima koji ih prebole imunitet i protiv velikih boginja – i stvaranja vakcine protiv velikih boginja na taj način. Otkriće je izazvalo različite reakcije – od skepse prema efikasnosti vakcine, ili čak strahu da će se vakcinisani pretvoriti u životinje, do slavljenja Dženera kao spasioca čovečanstva i široke cirkulacije nove medicinske literature i popularnih izdanja koja su pokušavala da stimulišu vakcinaciju. Neke države su već početkom 19. veka uvodile obaveznu vakcinaciju, ali u većini ta praksa nije dugo potrajala. Sa druge strane, u nekim zemljama su se razvijali jaki pokreti protiv vakcinacije. Zatim je dao kratak pregled modernog razvoja vakcinacije, uz zanimljiv podatak da je termin „prigovor savesti“ prvi put nastao u Britaniji u kontekstu izuzetka od vakcinacije, a ne vojne službe. Osvrnuo se i na epidemiju u SFRJ 1972, završavajući istrebljenjem velikih boginja u najvećem delu sveta. Posle predavanja razvila se aktivna diskusija, a, naravno, nisu izostale ni paralele sa današnjim vremenom i pandemijom korona virusa.