Forvm Romanvm: Lidija Caneti Dominges održala predavanje „Penitential Spirituality and Criminal Justice in Late Medieval Italy: The Case of Siena, XIII-XIV Century“

U petak, 11. marta 2022. godine gošća Foruma bila je dr Lidija Caneti Dominges (Lidia Zanetti Domingues), istraživač sa Univerziteta u Milanu i Instituta za istorijska istraživanja Univerziteta u Londonu, sa predavanjem „Penitential Spirituality and Criminal Justice in Late Medieval Italy: The Case of Siena, XIII-XIV Century“. Predavanje je započela izlaganjem o pravno-antropološkom pristupu izučavanju krivičnog pravosuđa, a zatim je pristupila poređenju različitih načina percipiranja zločina, od povoda za privatnu osvetu, do postupka koji zahteva kažnjavanje od strane javnog poretka zbog remećenja reda i mira – ideje da je u javnom interesu da nijedan zločin ne ostane nekažnjen. Istakla je da su obe perspektive postojale u Sijeni u navedenom periodu, tj. da se ne radi samo o različitim razvojnim fazama. Zatim je ponudila treću sliku – penitencijalni, pokajnički model krivičnog pravosuđa. Govorila je o percepciji ne samo zločina, već i pokušaja osvete kao greha, te o intervencijama sveštenstva u krivičnom postupku, poput molbi za pomilovanje osuđenika ili bolji tretman zatvorenika. Istakla je i zanimljiv primer iz statuta Dervija, gde je bes smatran indicijom namere da se nekome nanese zlo, a ne olakšavajućim okolnostima, što je takođe dovela u vezu sa percepcijom greha. Važan faktor je bio i to što je Devica Marija smatrana Zaključila je da je pravni sistem srednjovekovne Sijene podrazumevao preplitanje različitih koncepcija zločina i krivičnog postupka. Posle predavanja vodila se i duga i aktivna diskusija, u fokus koje su došla poređenja srednjovekovnog italijanskog, srpskog i romejskog prava.