Forvm Romanvm: Konstantin Tanev održao predavanje „The case of Lucretia: symbolizing the political reality“

U petak, 25. marta 2022. godine gost kluba „Forvm Romanvm“ bio je prof. dr Konstantin Tanev, sa Pravnog fakulteta Univerziteta za nacionalnu i svetsku ekonomiju u Sofiji, a tema njegovog predavanja bila je „The case of Lucretia: symbolizing the political reality“. Prof. Tanev nam je izložio osnovne podatke o legendarnom slučaju Lukrecijinog silovanja od strane Seksta Tarkvinija, sina poslednjeg rimskog kralja, Tarkvinija Oholog: upravo je ovaj slučaj, po predanju, doveo do pobune protiv Tarkvinijevaca i proglašenja republike. Istakao je da ovaj mit ima svoje indoevropske paralele, o kojima je govorio još Dumezil, u kojima se ponavljaju neka bitna mesta, poput pretnje optužbom za preljubu i smrti glavne junakinje. Poredio je i žensku čast Lukrecije i Penelope, kao dama plemenitog roda, i analizirao nekoliko reljefnih prikaza Lukrecijinog samoubistva i progona Tarkvinija na urnama iz Voltere. Otvorio je i važno pravno pitanje – činjenicu da metus (strah) nije bio priznat kao element silovanja sve do Avgustovog zakonodavstva, što objašnjava Lukrecijinu reakciju. Podsetio nas je i da su Rimljani kasnije nastali period nazivali periodom slobode, dok je tek kasnije dobio naziv po latinskoj reči za državu – republika, te je sproveo i političko-ekonomsku analizu promene oblika vladavine i njene percepcije kod savremenika. Tradicionalnu mitologiju je sa vremenom zamenila ideološka slika o društvu koje vlada na osnovu svoje vrline, a ne porekla. Diskusija posle predavanja se ticala pravnih i političkih implikacija priče u mitu, te njegove kasnije evolucije u rimskom društvu i u hrišćanskoj Evropi, čak do Britnove opere o Lukreciji.