Profesoru Mirku Vasiljeviću dodeljeno zvanje profesora emeritusa

Na sednici Senata Univerziteta u Beogradu, održanoj 15. juna 2022. godine, prof. dr Mirku Vasiljeviću, redovnom profesoru Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji i akademiku Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, dodeljeno je zvanje profesora emeritusa.

Profesor Vasiljević je naš vodeći stručnjak za privredno, naročito kompanijsko i trgovinsko pravo, i osnivač predmeta Kompanijsko pravo na našem fakultetu. U tri mandata bio je dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu (2004-2012). Ima aktivnu karijeru arbitra, i u više mandata bio je predsednik Spoljnotrgovinske arbitraže Srbije i Jugoslavije, kao i predsednik Suda časti Privredne komore Beograda, a član je i Arbitražnog suda pri ICC (kao ovlašćeni predstavnik Republike Srbije) i Komisije za arbitražu Međunarodne trgovinske komore u Parizu. Član je mnogobrojnih domaćih i međunarodnih stručnih udruženja, glavni i odgovorni urednik časopisa „Pravo i privreda“, a bio je i glavni i odgovorni urednik časopisa „Anali Pravnog fakulteta u Beogradu“ i „Arbitraža“. Bio je član velikog broja komisija za izradu propisa iz oblasti privrednog prava. Osnivač je Fondacije „Profesor dr Mirko Vasiljević“, čiji je cilj pomoć najboljim i socijalno najugroženijim studentima Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koja svake godine dodeljuje veći broj stipendija i nagrada za najbolje studentske radove.