Održana konferencija u čast profesora emeritusa Mirka Vasiljevića

Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu organizovao je 23. septembra 2022. godine konferenciju „Razvoj poslovnog prava u jugoistočnoj Evropi“ u čast profesora emeritusa Mirka Vasiljevića. Pokrovitelji konferencije bili su: Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske, Privredna komora Srbije, Stalna arbitraža pri Privrednoj komori Srbije, Udruženje pravnika u privredi Srbije, Javnobeležnička komora Srbije i Institut za uporedno pravo iz Beograda. Na konferenciji su izloženi radovi iz zbornika „Liber Amicorum – profesor dr Mirko Vasiljević“, koji je objavio Centar za izdavaštvo Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Uvodne reči na konferenciji održali su prof. dr Zoran Mirković, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, akademik Vitomir Popović kao predstavnik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, g. Predrag Petrović, generalni sekretar Privredne komore Srbije, g. Sava Dedajić, član Izvršnog odbora Javnobeležničke komore Srbije, prof. dr Vladimir Čolović, direktor Instituta za uporedno pravo i predsednik Udruženja pravnika u privredi Srbije, i prof. dr Dušan Popović, predsednik Organizacionog odbora konferencije.

U uvodnim rečima istaknut je bogati naučni opus profesora Vasiljevića, koji je autor značajnog broja naučnih i stručnih radova, monografija, udžbenika, eseja i članaka u zemlji i inostranstvu. Među njima su i udžbenici iz predmeta Kompanijsko pravo i Trgovinsko pravo, nekoliko monografija međunarodnog značaja, brojne monografije vrhunskog nacionalnog značaja i preko 200 naučnih članaka. Istaknuto je da se ovom konferencijom odaje počast ne samo Mirku Vasiljeviću kao univerzitetskom profesoru i naučniku, već i kao nekadašnjem dekanu Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu u periodu od 2004. do 2012. godine, u tri mandata. Poseban doprinos našem fakultetu kao dekana predstavlja, između ostalog: reforma fakulteta sa novim nastavnim  planom za prvu akreditaciju, intenziviranje međunarodne saradnje, osnivanje Izdavačkog centra Fakulteta, podmlađivanje fakulteta i kadrovska obnova (dovođenje 35 novih asistenata pripravnika), organizaciona i finansijska podrška za učešće studenata na međunarodnim i domaćim takmičenjima, osnivanje muzeja, osavremenjivanje biblioteke, osnivanje Sudnice, osnivanje Fitnes centra, dupliranje kapaciteta studentskih učionica, razne forme finansijskih podsticaja – za nabavke knjiga nastavnika i saradnika, za učešće na naučnim skupovima i konferencijama u zemlji i inostranstvu, za rađanje dece, za organizovanje naučnih konferencija i slično), osnivanje sa Studentskim parlamentom fondacije Fakulteta „Osmeh na dar“ i fondacije „Akademik prof. dr Radomir Lukić“, uspostavljanje akcije „100 stipendija Fakulteta studentima“.

Pored toga, u uvodnim rečima istaknut je humanitarni rad profesora Vasiljevića. On je vodeći donator Konaka manastira Svetih mučenika Kozme i Damjana na Zlataru. Osnivač je Fonda „Profesor dr Mirko Vasiljević“(2011), čiji je cilj pomoć najboljim i socijalno najugroženijim studentima Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu na osnovnim akademskim studijama, kao podsticaj za dalji nastavak akademskog obrazovanja, pre svega u oblasti trgovinskog, kompanijskog, stečajnog, berzanskog i saobraćajnog prava. Za svoj humanitarni rad dobio je brojna priznanja, među kojima je i Orden Svetog Save, drugog reda, (2007). Najzad, uvodničari su istakli doprinos profesora Vasiljevića praksi, kroz rad na pisanju zakona i drugih propisa, vođenje Stalne arbitraže (nekadašnje Spoljnotrgovinske arbitraže) pri PKS i Suda časti pri PKS, kao i kroz podršku uvođenju javnog beležništva u Srbiji.

Na konferenciji je svoje radove izložilo četrdeset sedam učesnika iz Srbije, Nemačke, Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije, podeljenih u dvanaest sekcija: Pravo privrednih društava (prof. dr Veljko Trivun, prof. dr Aleksandra Jovanović, prof. dr Dijana Marković Bajalović, prof. dr Tatjana Jevremović Petrović, prof. dr Mijat Jocović, doc. dr Nenad Tešić), Trgovinsko pravo i Međunarodno trgovinsko pravo (dr Krista Jesel-Holst (Christa Jessel-Holst), prof. dr Aleksandar Ćirić, prof. dr Marko Rajčević, prof. dr Zoran Vasiljević, prof. dr Dragan Vujisić, prof. dr Jelena Perović Vujačić, prof. dr Tamara Milenković Kerković, asist. dr Maša Mišković), Saobraćajno pravo (prof. dr Borislav Ivošević, prof. dr Nebojša Jovanović, prof. dr Svetislav Janković), Pravo osiguranja (prof. dr Vladimir Čolović, prof. dr Nataša Petrović Tomić), Arbitražno pravo (akademik Vitomir Popović, dr Miroslav Paunović, prof. dr Marko Jovanović, doc. dr Milena Đorđević, doc. dr Branka Babović Vuksanović, Milan Lazić), Izvršno i stečajno pravo (prof. dr Nikola Bodiroga, prof. dr Jelena Lepetić), Pravo intelektualne svojine (prof. dr Slobodan Marković, prof. dr Dušan Popović), Poslovnopravno okruženje (prof. dr Zoran Tomić, prof. dr Ljubiša Dabić, prof. dr Tatjana Jovanić), Pravo Evropske unije i međunarodno pravo (dr Rajner Kulms (Rainer Kulms), prof. dr Radovan Vukadinović, prof. dr Branko Rakić), Građansko pravo (prof. dr Tatjana Josipović, prof. dr Marija Karanikić Mirić, prof. dr Marko Đurđević, prof. dr Uroš Novaković, prof. dr Katarina Dolović Bojić, doc. dr Snežana Dabić Nikićević, dr Marko Radović), Radno i socijalno pravo (prof. dr Ljubinka Kovačević, doc. dr Filip Bojić), Poresko pravo (dr Dragiša Slijepčević, prof. dr Gordana Ilić Popov, prof. dr Goran Koevski, prof. dr Milena Jovanović Zatila, Jasminka Obućina).

Snimak konferencije je dostupan na „Jutjub“ kanalu Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Galerija slika dostupna je ovde.