Forvm Romanvm: prof. dr Antonio Sakočo održao predavanje o realnim ugovorima

U petak, 21. oktobra 2022. godine, gost Foruma bio je prof. dr Antonio Sakočo (Antonio Saccoccio) sa Univerziteta ‘La Sapijenca’ u Rimu. Naslov njegovog predavanja bio je „Dal re obligari al re contrahere. La concezione moderna di contratto reale tra storia e dogmatica“ („Od re obligari do re contrahere. Moderna koncepcija realnih ugovora između istorije i dogmatike“); simultani prevod sa italijanskog obezbedio je Italijanski institut za kulturu u Beogradu. Prvo je izneo osnovne osobine realnih kontrakata u rimskom pravu, sa fokusom na ugovor o zajmu kao najvažniji, a zatim i njihovu evoluciju u kasnijim periodima. Skrenuo je pažnju na srednjovekovne pravnike i njihovo insistiranje na principu pacta sunt servanda, te zatim na promene koje je doneo Francuski građanski zakonik iz 1804. godine. Od tada započinje sve češće napuštanje koncepta realnih ugovora, te pretvaranje zajma u konsensualni ugovor u mnogim nacionalnim građanskim zakonicima, ali i u međunarodnim projektima (primarno trgovinskih) kodifikacija, čemu je doprineo i uticaj anglosaksonskog prava. Pored evropskih zakonodavstava, prof. Sakočo prikazao je i situaciju u građanskim zakonicima država Južne Amerike, ali i u novom Kineskom građanskom zakoniku iz 2021. godine; prikazao je zanimljivo rešenje zakonika Kube i Kine, u kojima zajam može biti i realni i konsensualni ugovor, zavisno od toga da li je prijateljski ili ne. U završetku je podvukao značaj rimskog prava i pravne istorije za tumačenje današnjih prava, te izneo argumente u korist očuvanja realnih ugovora u modernim pravnim sistemima. Posle predavanja razvila se i duga i zanimljiva diskusija.