Посета декана Правног факултета Универзитету Тор Вергата и Понтификалном латеранском универзитету у Риму

Проф. др Зоран Мирковић, декан Правног факултета Универзитета у Београду, био је члан делегације Универзитета у Београду предвођене ректором Владаном Ђокићем, приликом посете Риму од 26. фебруара до 1. марта 2023. године. Одржан је састанак у ректорату Универзитета Тор Вергата у Риму (Università degli Studi di Roma „Tor Vergata“), уз присуство професора емеритуса Симе Аврамовића, амбасадора Републике Србије при Светој столици, и Татјане Гарчевић, отправнице послова наше амбасаде у Италији у Риму. Са представницима Универзитета Тор Вегата разговарало се, између осталог, и о продужетку сарадње на заједничком Мастеру јавних набавки, као једном од најуспешнијих мастер програма, и проширењу сарадње и на другим пољима.

У оквиру посете делегације Универзитета у Београду Риму, договорено је и потписивање Споразума о сарадњи Универзитета у Београду и Понтификалног латеранског универзитета који ће ускоро бити потписан као први званичан документ о сарадњи једног српског универзитета и ове престижне високошколске установе. Тим поводом, ректор Универзитета у Београду, проф. др Владан Ђокић, састао се у Риму са ректором Понтификалног латеранског универзитета, проф. др Винћенцом Буономом (Vincenzo Buonomo). Овом приликом договорени су сви елементи значајног споразума, а на састанку су били присутни и декан Правног факултета Универзитета у Београду, проф. др Зоран Мирковић, и амбасадор Републике Србије при Светој столици, проф. емеритус Сима Аврамовић. Понтификални латерански универзитет (Pontificia Università Lateranense) основан је 1773. године, најзначајнији је понтификални универзитет, а у међународним оквирима је нарочито истакнут у области хуманистичких наука.