Poseta dekana Pravnog fakulteta Univerzitetu Tor Vergata i Pontifikalnom lateranskom univerzitetu u Rimu

Prof. dr Zoran Mirković, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, bio je član delegacije Univerziteta u Beogradu predvođene rektorom Vladanom Đokićem, prilikom posete Rimu od 26. februara do 1. marta 2023. godine. Održan je sastanak u rektoratu Univerziteta Tor Vergata u Rimu (Università degli Studi di Roma „Tor Vergata“), uz prisustvo profesora emeritusa Sime Avramovića, ambasadora Republike Srbije pri Svetoj stolici, i Tatjane Garčević, otpravnice poslova naše ambasade u Italiji u Rimu. Sa predstavnicima Univerziteta Tor Vegata razgovaralo se, između ostalog, i o produžetku saradnje na zajedničkom Masteru javnih nabavki, kao jednom od najuspešnijih master programa, i proširenju saradnje i na drugim poljima.

U okviru posete delegacije Univerziteta u Beogradu Rimu, dogovoreno je i potpisivanje Sporazuma o saradnji Univerziteta u Beogradu i Pontifikalnog lateranskog univerziteta koji će uskoro biti potpisan kao prvi zvaničan dokument o saradnji jednog srpskog univerziteta i ove prestižne visokoškolske ustanove. Tim povodom, rektor Univerziteta u Beogradu, prof. dr Vladan Đokić, sastao se u Rimu sa rektorom Pontifikalnog lateranskog univerziteta, prof. dr Vinćencom Buonomom (Vincenzo Buonomo). Ovom prilikom dogovoreni su svi elementi značajnog sporazuma, a na sastanku su bili prisutni i dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Zoran Mirković, i ambasador Republike Srbije pri Svetoj stolici, prof. emeritus Sima Avramović. Pontifikalni lateranski univerzitet (Pontificia Università Lateranense) osnovan je 1773. godine, najznačajniji je pontifikalni univerzitet, a u međunarodnim okvirima je naročito istaknut u oblasti humanističkih nauka.