Forvm Romanvm: đakon prof. dr Vladan Tatalović održao predavanje “Evanđelje i grčko-rimski svet”

U petak, 17. novembra, đakon prof. dr Vladan Tatalović sa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu održao je predavanje “Evanđelje i grčko-rimski svet”. Tema njegovog predavanja bio je odnos hrišćanskog evanđelja sa grčko-rimskim društvom i kulturom, odnos koji je imao presudnog uticaja na ustanovljavanje hrišćanstva kao državne religije rimskog carstva i hristijanizaciju Evrope. Govorio je o prethrišćanskoj upotrebi termina “evanđelje” (blagovest, dobra vest), koji je lagano dobijao političko značenje, te je tako ono što je bilo radosna vest za hrišćane upotrebom ovog termina ušlo u odnos sa onim što je predstavljalo dobre vesti za građane rimskog sveta. Istakao je značaj helenizacije, odnosno kulturnog uticaja i pokušaja globalizacije iz vremena carstva Aleksandra Velikog, a naročito religijskog sinkretizma na prostoru istočnog Mediterana u tom periodu – procesa koji su nastavljeni u rimsko doba. Govorio je o odnosu rimske države prema judaizmu, te grčkom kulturnom uticaju na njega koji je kasnije bio veoma značajan za razvoj hrišćanske teologije, ali i o negativnim reakcijama i Makavejskom ustanku. Kroz mnoge paralele sa današnjim vremenom i globalizacijom 21. veka, pokazao nam je vrline i mane ovih procesa, te reakcije tadašnjeg društva na pojavu hrišćanstva i neočekivani opstanak i jačanje nove vere posle Hristovog raspeća i vaskrsenja. Skrenuo nam je pažnju na prethodne pojave sinova božjih u mitologiji, ali i političkoj upotrebi grčko-rimskog sveta, te značaj grčke filozofije i jezika za razvoj hrišćanske ideje – ali i staru jevrejsku ideju o sinu čovečjem koji će suditi na kraju sveta. Govorio je i o političkim i pravnim aspektima suđenja Isusu, te o paradoksu prikazivanja Boga kroz Hrista. Na kraju je podvukao značaj apostola Pavla za izlaz hrišćanske crkve iz primarno jevrejskih krugova i okretanje ka grčko-rimskom svetu, te objasnio kako je ovaj prilagođavao hrišćanske ideje grčko-rimskom društvu i etici, a naročito koliko je naglašavao značaj crkve kao zajednice.

Više fotografija u galeriji možete videti ovde