Семинар „Значај и циљеви еколошких стандарда у ЕСГ критеријумима пословања“

Jean Monnet Katedra za evropsko ekološko pravo i pravo klimatskih promena, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, organizovala je seminar „Značaj i ciljevi ekoloških standarda u ESG kriterijumima poslovanja“ koji je održan u ponedeljak i utorak, 11. i 12. decembra, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu

🌿 Prvi dan seminara je započeo predavanjem prof. dr Mirjane Drenovak-Ivanović, na temu „Ljudska prava i ekološki due diligence“.

Usledila je prezentacija Jelene Perović, savetnice za klimatske promene u Ministarstvu zaštite životne sredine, koja je govorila o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan i Mehanizmu prekograničnog prilagođavanja ugljenika (Carbon Border Adjusment mehanizmu – CBAM).

Učesnici seminara su imali priliku da čuju i izlaganje o EU Taksonomiji advokatice Svetlane Pekez.

🌿  Miloš Kuzman, rukovodilac Grupe za energetsko i ekološko pravo u Naftnoj Industriji Srbije, imao je izlaganje na temu „ESG u energetskoj tranziciji: prebacivanje na obnovljive izvore energije?“

O prelasku na odgovornije poslovne modele upravljanja otpadom je govorio Milan Dakić, partner u advokatskoj kancelariji BDK advokati.

Prvi dan seminara je završen izlaganjem Nađe Nicović,  menadžerke za kontrolu usklađenosti poslovanja u kompaniji „Dunav osiguranje“, koja je sa učesnicima podelila rezultate istraživanja na temu ESG u osiguranju.

🌿 Drugi dan seminara „Značaj i ciljevi ekoloških standarda u ESG kriterijumima poslovanja“ započeo je predavanjem Miriam di Traglia, izvršne direktorke za usaglašenost, rizik i održivost u United Group.

Tema predavanja je bila „Corporate sustainability due diligence in practice“.

🌿 Miriam di Traglia je govorila o značaju uključivanja zainteresovanih strana u pripremi strategije održivosti. Prisutni su upoznati i sa ESG izveštajima koje podnose kompanije, od kojih će određeni postati obavezujući od 2025. godine, među kojima i CSRD, EU Taxonomy i ESRS.

Di Traglia je navela da se due diligence sastoji od ulaganja napora da se upozna lanac nabavke od trenutka zaključenja ugovora. Ukazala je na odnove je predloga direktive koji sadrži nekoliko ključnih ESG faktora koji bi morali da se uzmu u obzir radi obezbeđenja održivosti lanca nabavke.

Govorila je i o značaju cirkularne ekonomije, kao i o tri principa na kojima je ona zasnovana. Govoreći o izazovima i načinu rešavanja elektronskog otpada sa kojima se industrija telekomunikacija suočava, istakla je i ambicije kojima se teži u oblasti cirkularne ekonomije.

Miriam di Traglia je navela i emisije obima 3, koje treba izračunati i na njih primeniti odgovarajuće mere i metode.

Na kraju je istakla da je standardizacija ključ uspeha, uz saradnju celokupne privredne grane.

🌿 Učesnici su bili u prilici da čuju i izlaganje dr Milan Parivodić, advokata i bivšeg ministra Republike Srbije za ekonomske odnose sa inostranstvom. Dr Parivodić je govorio na temu „Companies’ liability in mining industry and impact of EU ESG policy in Western Balkans“. Izlaganje je započeo navodeći prisutne da se stave u poziciju velike rudarske kompanije, čime je analizirao sve neophodne korake kroz koje svaka rudarska kompanija treba da prođe u posebnim upravnim postupcima u kojima se izdaju potrebne dozvole. Dr Parivodić je posebno napomenuo da jedan od najznačajnijih koraka predstavlja društvena dozvola za rad. Bez društvene dozvole za rad, kompanija ne bi mogla da se finansira, proda ili, bez obzira na sve dozvole koje poseduje, ne bi mogla da realizuje projekat.

🌿 Teme su podstakle diskusiju učesnika, koja se nastavila i posle seminara na koktelu u Klubu nastavnika.

Accession of Serbia to the EU: Green Agenda and Sustainable Connectivity

Meaning and aims of  ‘E’ pillar in ESG (environmental, social and governance)

University of Belgrade Faculty of Law,

Monday, December 11, 2023.

Session I (Serbian language) – amf. X

16.00 – 17.30

Dr. Mirjana Drenovak-Ivanović, Full Professor in Environmental and Climate Change Law

Human rights and environmental due dilligens

Jelena Perović, Climate Change Advisor, Ministry of Environmental Protection

Green Agenda for Western Balkans and Carbon Border Adjusment Mechanism – CBAM

Svetlana Pekez, attorney at law

EU Taxonomy Regulation

Coffee break 17.30 – 17.45

Session II (Serbian language)

17.45 – 19.00

Miloš Kuzman, Head of Energy and Environmental Law Group, NIS a.d. Novi Sad,

ESG in energy transition: shifting to renewable energy?

Milan Dakić, Partner, BDK Advokati,

Transition to a more responsible business model in waste management

Nađa Nicović, Compliance Manager at Dunav Insurance Company j.s.c

ESG in insurance

University of Belgrade Faculty of Law,

Tuesday, December 12, 2023.

Session I (English language) – Dekanat – Sala za sednice

18.00-19.30

Miriam di Traglia, Corporate sustainability due dilligence in practice, Executive Director Compliance, Risk & Sustainability United Group,

Corporate sustainability due dilligence