Univerzitet u Beogradu - Pravni fakultet

КОНКУРС ЗА УПИС У ПРВУ ГОДИНУ ОСНОВНИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА ЗА ШКОЛСКУ 2025/2026. ГОДИНУ

Преузимање пдф документа Kонкурса

Универзитет у Београду – Правни факултет расписује конкурс за упис студената у прву годину основних академских студија у школску 2025/26. годину, за 600 места за упис студената који се финансирају из буџета и 800 места за упис студената који се сами финансирају.

Одлуком Владе Републике Србије одобрена су додатна буџетска места за упис на Факултет, студената са инвалидитетом (6 места), студената ромске националне мањине (6 места) и држављана Републике Србије који су у школској 2024/25. години, завршили средњу школу у иностранству (6 места).

I
ПРАВО НА УПИС

1. У прву годину основних академских студија може се уписати кандидат који је завршио средњу школуу четворогодишњем трајању и остварио одговарајући број бодова на пријемном испиту.

Држављанин Републике Србије који је у школској 2024/2025. години, стекао страну средњошколску исправу, односно који је средњу школу завршио у иностранству (или је неки од разреда средње школе завршио у иностранству) или је завршио програм међународне (ИБ) матуре, уписује се под једнаким условима као и други кандидати, ако му се призна стечена страна средњошколска исправа. Приликом пријаве на Конкурс довољна је потврда да је започет поступак признавања.

Лица из претходног става могу да конкуришу за посебна буџетска места одређена Одлуком Владе за држављане Републике Србије, у другом уписном року.

Лица из претходног става могу да конкуришу за упис у оквиру квоте дефинисане за основна буџетска места у оквиру првог уписног рока, у ком случају не могу да конкуришу за посебна буџетска места утврђена Одлуком Владе у другом уписном року.

2. У прву годину основних академских студија без полагања пријемног испита може да се упише:

– лице које има стечено високо образовање на академским студијама првог степена односно високо образовање стечено према одредбама закона које су важиле пре доношења Закона о високом образовању;

– студент који је на другој високошколској установи остварио најмање 60 ЕСПБ бодова на студијском програму основних академских студија, а до окончања студијског програма му није остало 60 или мање ЕСПБ бодова;

– студент коме је престао статус студента у складу са чланом 101. став 7. тач. 2) и 3) Статута Универзитета (у случају исписивања са студија или неуписивања школске године), који  је остварио најмање 60 ЕСПБ бодова на студијском програму;

Лице које се уписује без пријемног испита може да се упише само као самофинансирајући студент.

Пријем докумената и упис ових кандидата врши се у другом конкурсном року.

3. Страни држављани могу да се упишу под истим условима као држављани Републике Србије.

Страни држављани полажу пријемни испит и плаћају школарину,а приликом пријаве на Конкурс предају: а) оригинална и преведена школска сведочанства и решење Министарства просвете Републике Србије о нострификацији ових докумената (ако је средња школа завршена у иностранству) или потврду да је започет поступак б) доказ да владају српским језиком (уверење овлашћене комисије) в) доказ да су здравствено осигурани за школску годину коју уписују г) доказ о уплати накнаде за пријаву на Конкурс.

II
ЕЛЕМЕНТИ ЗА РАНГИРАЊЕ КАНДИДАТА

Ранг листа кандидата прави се на основу броја бодова из средње школе и броја бодова остварених на пријемном испиту.

1. По основу успеха у средњој школи кандидат може стећи најмање 16, а највише 40 бодова.   

Општи успех се исказује као збир просечних оцена у првом, другом, трећем и четвртом разреду помножен са 2.

2. На пријемном испиту кандидат може да оствари од 0 до 60 бодова. Пријемни испит се полаже из Историје или Српског језика, а према избору кандидата који врши приликом пријаве на Конкурс. Пријемни испит се састоји од 60 питања из предмета који је кандидат изабрао да полаже.

3. Кандидат који је у трећем или четвртом разреду средње школе на републичком или међународном такмичењу које је организовано под покровитељством надлежног министарства освојио једну од прве три награде из српског језика или историје, није у обавези да полаже пријемни испит, у ком случају му се признаје максималан број бодова из тог предмета (60 бодова). Такмичења која се признају су: Књижевна олимпијада (Сремски Карловци), Такмичење из српског језика и језичке културе (Тршић) и Такмичење из историје за ученике гимназија и средњих стручних школа у организацији Друштва историчара Србије „Стојан Новаковић“.

4. Упис по утврђеним мерилима врши се са јединствене ранг листе свих пријављених кандидата, тако што се првих 600 кандидата уписују као студенти који се финансирају из буџета, док се кандидати рангирани од 601 до 1400-ог места на ранг листи, уписују као студенти који се сами финансирају.

5. Кандидат може бити уписан као студент који се финансира из буџета, ако се налази на јединственој ранг листи до броја одобреног за упис кандидата на терет буџета, који је одређен овим конкурсом, а има укупно остварен најмање 51 бод.

6. Кандидат може бити уписан као студент који се сам финансира уколико се на јединственој ранг листи налази до броја одобреног за упис студената који се сами финансирају, а има укупно остварено најмање 30 бодова.

III
ПРИЈАВЉИВАЊЕ КАНДИДАТА И УПИС

Пријављивање кандидата на Конкурс, спровођење Конкурса и упис студената, обавиће се према  следећем редоследу:

Први конкурсни рок

Пријаве на Конкурс примају се 21, 22. и 23. јула 2025. године, у амфитеатру V (амф. Радомир    Лукић), и то:

  • пријаве за кандидате чије презиме почиње са словом А до слова Л примаће се 21. јула (понедељак), од 8-14 часова;
  • пријаве за кандидате чије презиме почиње са словом Љ до слова П примаће се22. јула (уторак), од 8-14 часова;
  • пријаве за кандидате чије презиме почиње са словом Р до слова Ш примаће се 23. јула (среда), од 8-14 часова.

Факултет објављује листу пријављених кандидата са подацима о бодовима на основу успеха из средње школе, на сајту и огласној табли Факултета, 23. јула, до краја дана.

Кандидати могу да уложе примедбе у случају техничких грешака до 24. јула до 14 часова (четвртак). По истеку наведеног рока подаци о успеху у средњој школи сматрају се коначним.

Полагање пријемног испита обавиће се у понедељак, 28. јула 2025. године, према распореду који ће бити накнадно објављен на сајту и огласној табли Факултета.

Јединствена привремена ранг листа биће објављена најкасније до 29. јула 2025. године, до 18 часова, на сајту и огласној табли Факултета.

Учесник Конкурса може да поднесе приговор на редослед кандидата на привременој ранг листи у року од 36 сати од објављивања листе на сајту и огласној табли Факултета. Приговор се подноси Комисији за упис, која доноси решење у року од 24 часа од пријема приговора.

Кандидат незадовољан одлуком Комисије може поднети жалбу Декану као другостепеном органу, у року од 24 часа од пријема решења Комисије.

Декан доноси решење по жалби у року од 24 сата од пријема жалбе. Решење Декана је коначно.

Коначна ранг листа биће објављена најкасније до 4. августа 2025. године.

Упис примљених кандидата обавиће се на основу коначне ранг листе, према распореду који ће бити накнадно објављен на сајту и огласној табли Факултета.

Упозоравају се кандидати да се придржавају рокова уписа у складу са одредбама Општих услова конкурса и Конкурса Правног факултета. За кандидате који се не упишу у предвиђеном року сматраће се да су одустали од уписа. Уместо њих биће уписани следећи кандидати са објављене ранг листе.  

Други конкурсни рок

Уколико у првом конкурсном року не буде попуњен предвиђен број места за упис Правни факултет ће по истом поступку вршити упис у другом конкурсном року. Све информације у вези са пријавом кандидата за други конкурсни рок биће накнадно објављене на сајту и огласној табли Факултета.

Приликом пријављивања на Конкурс сви кандидати подносе:

  • пријаву на Конкурс која се купује на Факултету почев од 17. јула 2025. године, а може да се купи и на дан пријаве на Конкурс;
  • сведочанства о завршеном I, II, III и IV разреду средње школе, диплому о стеченом средњем образовању и извод из матичне књиге рођених (оригинална документа се предају на увид, а фотокопије докумената које не морају да буду оверене предају се уз пријаву на Конкурс);
  • признаницу о уплати накнаде за спровођење пријемног испита у износу од 10.000,00 динара. Уплата се врши на жиро рачун Правног факултета у Београду број 840-1439666-55 (у позиву на број уписати шифру – 201);

Поједине категорије кандидата, поред прописане документације, подносе још и:

  • фотокопију дипломе са републичког или међународног такмичења (оригинал се предаје на увид) – кандидати који су као ученици трећег или четвртог разреда средње школе освојили једну од прве три награде на републичком или међународном такмичењу из српског језика или историје (из календара такмичења Министарства просвете, науке и технолошког развоја);
  • писану изјаву о националној припадности (образац се добија приликом пријаве) – припадници српске националне мањине из суседних земаља;
  • решење о признавању средњошколских исправа или потврду да је поступак признавања започет – кандидати који су стекли стране средњошколске исправе или завршили програм међународне матуре (потребно и за припаднике српске националне мањине из суседних земаља. Јавна исправа о завршеној средњој школи у Републици Српској не подлеже поступку признавања);
  • писану изјаву да нису били уписани у прву годину студија у статусу студента који се финансира из буџета (образац се добија приликом пријаве) – кандидати који су средњу школу завршили пре школске 2024/25;
  • изјаву да су припадници ромске националне мањине (образац се добија приликом пријаве) и препоруку Националног савета ромске националне мањине – кандидати припадници ромске националне мањине који желе да се упишу кроз Програм афирмативних мера уписа;
  • мишљење којим се утврђује статус кандидата за упис применом афирмативне мере за особе са инвалидитетом * – кандидати који желе да се упишу кроз Програм афирмативних мера за упис лица са инвалидитетом;
  • писмено образложење о потреби прилагођавања полагања пријемног испита – кандидати, особе са инвалидитетом, могу полагати пријемни испит на начин предвиђен њиховим могућностима, односно у њима доступном облику, а у складу са објективним могућностима факултета;

Особе са инвалидитетом, за додатне информације и консултације могу се обратити Канцеларији  за студенте са инвалидитетом на телефон 065/3031-261 или електронском поштом ucsh@rect.bg.ac.rs. Канцеларија се налази на адреси Булевар Зорана Ђинђића 123 б.

*Рок за покретање поступка утврђивања права на упис у прву школску годину основних академских и интегрисаних студија на Универзитету применом афирмативне мере је 15. јул 2025. године. Поступак се покреће подношењем захтева за утврђивање статуса кандидата са инвалидитетом Канцеларији за студенте са инвалидитетом, на посебном обрасцу. Упис особа са инвалидитетом регулисан је Правилником о начину утврђивања статуса кандидата и студента са инвалидитетом (може се преузети на следећем линку: линк).

Пријава на Конкурс се подноси непосредно. Пријаве поднете поштом неће се разматрати.

IV
Приликом уписа потребно је поднети следећа документа:

1. Самофинансирајући студенти

Оверене фотокопије докумената и оригинална документа на увид;

  • сведочанства о завршеном I, II, III и IV разреду средње школе, диплому о стеченом средњем образовању и извод из матичне књиге рођених;
  • индекс (купује се у књижари Факултета) са попуњеном првом страном (штампаним словима) и фотографијом величине 35х45 мм. Заштитну фолију не лепити преко фотографије!
  • једну фотографију 35х45 мм за досије студента;
  • попуњен образац ШВ-20 (купује се у књижари Факултета);
  • оригинал признанице о извршеној уплати накнаде у износу од 300,00 динара за Центар за развој каријере Универзитета у Београду на жиро рачун Правног факултета број 840-1439666-55 (у позиву на број 30);
  • оригинал признанице о уплати школарине у износу од 114.000,00 динара на жиро рачун број: 840-1439666-55 (у позиву на број 30);
  • за стране држављане, оригинал признанице о уплати школарине у износу од 2.400,00 евра у динарској противвредности, на жиро рачун Правног факултета број 840-1439666-55 (у позиву на број 30) и доказ да су здравствено осигурани;

2. Студенти који се финансирају из буџета

  • оригинал признанице о извршеној уплати у износу од 5.000,00 динара, на име накнаде трошкова уписа, на жиро рачун Правног факултета: 840-1439666-55 (у позиву на број 32).

У накнади за упис садржани су трошкови уписа, oвере семестра, индекса, образаца за упис и оверу семестара, материјала за вежбе и колоквијуме и сл.

  • оригинал признанице о извршеној уплати накнаде у износу од 300,00 динара за Центар за развој каријере Универзитета у Београду на жиро рачун Правног факултета број 840-1439666-55 (у позиву на број 30);
  • сведочанства о завршеном I, II, III и IV разреду средње школе, диплому о стеченом средњем образовању (оверене фотокопије докумената и оригинална документа на увид);
  • извод из матичне књиге рођених;
  • индекс са попуњеном првом страном (штампаним словима) и фотографијом величине 35х45 мм. Заштитну фолију не лепити преко фотографије!
  • једну фотографију 35х45 мм за студентски досије;
  • попуњен образац ШВ-20

Београд, јул 2025. године                 СЕКРЕТАРИЈАТ ПРАВНОГ   ФАКУЛТЕТА У БЕОГРАДУ

Обавештење за све наставнике и асистенте о VIII седници Наставно-научног већа и VIII седници Изборног већа

Обавештавамо вас да ће се VIII седница Наставно-научног већа и VIII седница Изборног већа Правног факултета у Београду одржати у понедељак, 21. јула 2025. године, са почетком у 18ºº часова.

Истовремено вас молимо да своје предлоге и извештаје доставите Секретаријату, најкасније до понедељка, 14. јула 2025. године, до 12ºº часова, како би материјал за седнице био припремљен и достављен.

Молимо вас да седницама присуствујете, а у случају спречености обавестите Мају Петровић на тел. 011/3027-777 или email:maja.petrovic@ius.bg.ac.rs.

                                 ИЗ СЕКРЕТАРИЈАТА ФАКУЛТЕТА

Др Никола Илић учествовао је на научној конференцији „Европско уговорно право и (правни) национализам“

Др Никола Илић, доцент Правног факултета Универзитета у Београду, учествовао је на научној конференцији „Европско уговорно право и (правни) национализам“ (енгл. European Contract Law and (Legal) Nationalism), која је одржана 20. и 21. јуна у Лиону. Доцент Илић је излагао на тему Економска анализа приватног права: (не)пожељни национализам у европском уговорном праву (енгл. Law and Economics of Private Law: (Un) desirable Nationalism in European Contract Law).

Конференцију је организовало Удружење за европско уговорно право (енгл. Society for European Contract Law – SECOLA), уз подршку Правног факултета Католичког универзитета у Лиону (енгл. Lyon Catholic University Faculty of Law). Агенда скупа са списком тема и учесника је доступна на интернет адреси удружења: https://www.secola.org/.

ОДРЖАНА 25. ЈУБИЛАРНА МЕЂУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА УДРУЖЕЊА ЗА МЕЂУНАРОДНО КРИВИЧНО ПРАВО

На Палићу је од 13. до 16. јуна 2025. године одржана 25. јубиларна међународна научна конференција Удружења за међународно кривично право, на општу тему „Изазови међународног кривичног права и кривичног права“. Задовољство нам је да истакнемо да је ове године са нама било преко 200 учесника из света правне теорије и праксе, и то како из наше земље, тако и из иностранства, као и да је изложено чак 84 реферата који су објављени у два тома зборника радова са конференције, чију је припрему и објављивање подржало Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Уз то, одређени број радова изложених на конференцији објављен је, или је предат ради објављивања, у часопису Crimen. Задовољство нам је да нагласимо и да је значајан део представљених радова резултат истраживања у оквиру Стратешког пројекта Правног факултета Универзитета у Београду за 2025. годину.

Првог радног дана скупа, након свечаног отварања и поздравних речи, најпре су изложени уводни реферати професора др Миленка Креће и професора др Милана Шкулића. Након тога, прешло се на рад по секцијама. Једна од прве две секције у оквиру којих се на овогодишњој конференцији радило била је посвећена актуелној реформи кривичног законодавства у Републици Србији – на овој секцији излагачи су анализирали предложене новеле у домену кривичног материјалног, кривичног процесног, као и правосудног организационог права, те их подвргли аргументованој критици, а све у циљу њиховог побољшања. Паралелно са поменутом секцијом, текао је и рад секције под називом „Владавина права и људска права“. Након ове две секције, одржана је промоција Централноевропске академије из Будимпеште (Central European Academy – CEA), са којом је Удружење од ове године успоставило лепу сарадњу. Поподневни часови првог радног дана скупа били су резревисани за радове написане на енглеском језику.

Током другог радног дана, најпре су симултано одржане секције посвећене радовима из међународног кривичног права и радовима из кривичног материјалног права. Такође, одржана је и промоција Правне библиотеке „Службеног гласника“ и Правно-информационог система РС, који укључује и посебни пакет „Кривична дела у судској пракси“. Напослетку, радни део конференције окончан је у недељу поподне секцијом у оквиру које су представљени радови из кривичног процесног права.

Посебно треба истаћи да је у оквиру свих поменутих секција, а након излагања реферата, уследила и жива дискусија о најактуелнијим темама из правних грана које су у раду овогодишње конференција биле заступљене. У том смислу, несумњиво је да ће резултати овог скупа, и то како они писмени, тако и они до којих се дошло усменим путем, након свеобухватне и плодне дискусије, умногоме допринети даљем развоју правне мисли, али и да ће извршити позитиван утицај на правну праксу у нашој земљи, па и шире.

Коначно, задовољство нам је да истакнемо да су у раду конференције Удружења за међународно кривично право учествовали и студенти Правног факултета Универзитета у Београду, чији радови и ове године по квалитету не заостају за радовима њихових старијих колегиница и колега.

            Овим путем желимо да се захвалимо свима који су учествовали на овогодишњој, јубиларној конференцији Удружења, као и онима који су помогли њено одржавање. Посебно смо захвални Установи Студентско одмаралиште „Београд“, као и њеном огранку Студентском одмаралишту „Палић“ на изузетном гостопримству, као и Министарству науке, технолошког развоја и иновација на обезбеђивању средстава за припрему и штапмање зборника радова са конференције, те изражавамо наду да ће се наша успешна сарадња наставити и у наредним годинама.

Организациони одбор конференције

Фотографије са конференције можете погледати ОВДЕ

Обавештење за све наставнике и асистенте о VII седници Наставно-научног већа и VII седници Изборног већа

Обавештавамо вас да ће се VII седница Наставно-научног већа и VII седница Изборног већа Правног факултета у Београду одржати у понедељак, 23. јуна 2025. године, са почетком у 18ºº часова.

Истовремено вас молимо да своје предлоге и извештаје доставите Секретаријату, најкасније до петка, 20. јуна 2025. године, до 12ºº часова, како би материјал за седнице био припремљен и достављен.

Молимо вас да седницама присуствујете, а у случају спречености обавестите Мају Петровић на тел. 011 3027-777 или e-mail: maja.petrovic@ius.bg.ac.rs.

                                ИЗ СЕКРЕТАРИЈАТА ФАКУЛТЕТА

Библиографија радова из области темељних правних знања на простору јужнословенских држава

Библиографија која је пред читаоцем, израђена је као пројектни задатак у оквиру међународног пројекта “Advancing Cooperation on the Foundations of Law – ALF” под окриљем Horizon Europe Twinning програма, Због природе тог пројекта, Библиографија је превасходно усмерена на неколико специфичних, премда веома значајних, филозофскоправних и теоријскоправних тема: (1) на однос права и логике, права и аргументације и на тумачење права (2) на однос права и језика и (3) на однос права и морала и шире, права и практичке разборитости. Стога смо предмет Библиографије у њеном наслову сажето именовали као „темељна правна знања“. Њена израда је својеврсни резиме „стања ствари“ у наведеним областима, на некад заједничком политичком и правном простору.

Библиографија просторно обухвата радове аутора с територије прве и друге Југославије, а временски двадесети век и прве деценије двадесет првог века. Респектујући чињеницу да на тој територији сада постоји више држава и правних система, библиографски материјал је тако и подељен, па се засебно, по абецедном реду, представљају библиографије Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније и Србије, уз краће пропратне текстове о историјату развоја темељних правних знања и филозофије права на простору тих држава. Због таквог начина израде, Библиографија представља колективни подухват, мале али одабране групе правних теоретичара с једне и посвећених библиотекара, с друге стране. Зато посебну захвалност уредници Библиографије упућују њеним ауторима, Драгутину Немецу, Ивани Туцак, Ивани Решетар Чуло, Алешу Новаку, Мирели Рожајац Зулчић и Дамиру Бановићу.

Као и свака Библиографија, ни ова не претендује на потпуност. Утолико пре, што су границе које одвајају радове из области које су њен предмет, веома флуидне. Ипак, и поврх тога, циљ је да она буде од користи свима које наведене теме занимају и који верују да и на нашим језицима и у нашим правним културама постоје пажње вредна дела која, с обзиром на природу дисциплине којој припадају и теме којима се баве, не губе протеком времена много од своје изворне вредности. А чини се да већ први поглед на Библиоградију такво уверење ојачава и да актуелна генерација правних филозофа на овим просторима своја запажена достигнућа дугује, делом, и томе што стоји на раменима наших великана из прохујалих времена.

                                                                                    Проф. Горан Дајовић

Линк ка Библиографији

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 76 Јул/ Децембар 2024

Archives