Program i literatura za spremanje ispita iz predmeta Javne finansije i poresko pravo 2023/2024

МАСТЕР СТУДИЈЕ: ПРАВНО-ЕКОНОМСКИ МОДЕЛ

Školska 2023/2024. godina

KALENDAR

četvrtak od 17:10 do 19:45 (3 časa)

četvrtak od 17:10 do 20:40 (4 časa)

26. oktobar

dr Gordana Ilić-Popov (3 časa – Načelo zakonitosti u srpskom poreskom pravu i opšte antiabuzivno pravio)

Literatura:
a) Dejan Popović, Poresko pravo, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd 2020 (ili kasnije izdanje), str. 51‐78.

2. novembar
dr Svetislav Kostić (4 časa – Međunarodno dvostruko oporezivanje; Bilateralni ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja dohotka i imovine)
Literatura:

a) Brian J. Arnold, International tax primer, chapter 2, Kluwer, Alphen aan den Rijn 2016.

b) Brian J. Arnold, International tax primer, chapter 4a, Kluwer, Alphen aan den Rijn 2016.

b) Brian J. Arnold, International tax primer, chapter 4b, Kluwer, Alphen aan den Rijn 2016.

g) Brian J. Arnold, International tax primer, chapter 5, Kluwer, Alphen aan den Rijn 2016.

d) Michael Lang, Introduction to the Law of Double Taxation Conventions, chapter 1, IBFD, Amsterdam 2013 (Online)

đ) Michael Lang, Introduction to the Law of Double Taxation Conventions, chapter 2, IBFD, Amsterdam 2013 (Online)

е) Michael Lang, Introduction to the Law of Double Taxation Conventions, chapter 3, IBFD, Amsterdam 2013 (Online)

ж) K. J. Holmes, International Tax Policy and Double Tax Treaties, chapter 1, IBFD, Amsterdam 2014 (Online)

9. novembar

dr Dejan Popović (3 časa – Osnove međunarodnog poreskog planiranja)

Literatura:
a) Dejan Popović, Međunarodno poresko planiranje (prezentacija u PowerPointu)

16. novembar

dr Gordana Ilić-Popov (4 časa – Poreskopravni odnos)

Literatura:
a) Dejan Popović, Poresko pravo, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd 2020 (i kasnija izdanja), str. 110-230.

18. novembar
dr Gordana Ilić-Popov (3 časa – Poseban porez i utvrđivanje porekla imovine fizičkih lica)
Literatura:
a) Gordana Ilić Popov, „Poreski aspekt unakrsne provere uvećanja imovine fizičkog lica u srpskom pravnom sistemu„, Zbornik radova Kopaoničke škole Prirodnog prava – Slobodan Perović, Tom II, Beograd, 2021, str. 363‒376.

23. novembar
dr Dejan Popović (3 časa – BEPS Multilateralna konvencija)
Literatura:
a) Dejan Popović, Gordana Ilić-Popov,  Значај и ефекти BEPS Мултилатералне конвенције у међународном пореском праву, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 75/2017.
b) Dejan Popović, Da li je moguće na globalnom nivou regulisati izbegavanje dvostrukog oporezivanja među državama?, Ekonomija – Economics, br. 1/2018.
v) Multilateralna konvencija za primenu mera koje se u cilju sprečavanja erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti odnose na poreske ugovore, Službeni glasnik RS – Međunarodni ugovori, br. 3/18.
g) MULTILATERALNA KONVENCIJA ZA PRIMENU MERA KOJE SE U CILJU SPREČAVANJA EROZIJE PORESKE OSNOVICE I PREMEŠTANJA DOBITI ODNOSE NA PORESKE UGOVORE

(prezentacija u PowerPointu)

30. novembar
dr Svetislav Kostić (3 časa – Stalna poslovna jedinica u međunarodnm poreskom pravu)

7. decembar

dr Svetislav Kostić (3 časa – Migracije stanovništva i oporezivanje)
Literatura:
a) In Search of the Digital Nomad,, World Tax Journal, 2/2019.

14. decembar

dr Dejan Popović (4 časa – Javne finansije: pojam, funkcije i teorija javnih dobara; Upravljanje javnim rashodima)

Literatura:
a) Dejan Popović, Upravljanje javnim rashodima (prezentacija u PowerPointu)