kabinet 234 (vidi na mapi zgrade) | |
011 3027 648 | |
ignjat@ius.bg.ac.rs |
Prijem studenata (konsultacije)*:
Ponedeljak | 14:00 - 15:30 |
Utorak | 15:00 - 16:30 |
*samo u nedeljama u kojima se održava nastava
Konsultacije se održavaju u kabinetu
OBAVEŠTENJA
Predmeti
Osnovne studije | Kriminologija Pravo izvršenja krivičnih sankcija Organizovani kriminalitet |
Akademska karijera
Stručna i naučna usavršavanja
Poznavanje stranih jezika
Bibliografija
Objavljeni udžbenici i monografski radovi (30 knjiga):
- Kriminologija (udžbenik, 12 izd.) Beograd, 2015;
- Kriminološko nasleđe (zbornik tekstova, sa uvodnom raspravom Uvod u kriminološke teorije, 3 izd.), Beograd, 2006;
- Organizovani kriminalitet – kriminološka analiza stanja u svetu (monografija), Beograd, 1998;
- Teorije u kriminologiji (monografija sa 58 prevedenih tekstova), Beograd, 2009.
- Organizovani kriminalitet (udžbenik, koautorski rad sa prof. dr M. Škulićem), 2 izd. Beograd, 2012 .
- Viktimologija (monografija, koautorski rad sa dr B. Simeunović), Beograd, 2011.
- Komparacija kriminaliteta i kaznene reakcije: Srbija – Evropa, Beograd, 2013.
- Metodologija istraživanja kriminaliteta, 2 izd. Beograd, 2013 (monografija);
- Pravo izvršenja krivičnih sankcija, 5 izd. Beograd, 2014. (monografija);
- Viktimologija – opšti deo (monografija, koautorski rad sa dr B. Simeunović), Beograd, 2015.
- INTERNATIONAL ENCYCOPEDIA OF LAWS – Criminal law – Yugoslavia (međunarodna monografija – koautorski rad sa prof. dr Z. Stojanovićem i prof. dr O. Perićem), The Hague, March 2000 (kod istog izdavača monografija INTERNATIONAL ENCYCOPEDIA OF LAWS – Criminal law – Serbia sa koautorima prof. dr Z. Stojanovićem i dr V. Bajović trenutno u štampi).
Priredio je do sada 10 zbornika radova: četiri pod naslovom Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja 1-4, Beograd, 2007-2010, pet zbornika Kaznena reakcija u Srbiji 1-5, Beograd, 2011-2015. i Zbornik radova profesora Obrada Perića, Beograd, 2007.
Autor je odrednica u više enciklopedijskih i leksikografskih izdanja među kojima i Sociološkog rečnika (prir. A.Mimica i M. Bogdanović), Beograd, 2007.
Ostali publikovani radovi (članci, rasprave, diskusije, prikazi i osvrti) obuhvataju raznovrsnu problematiku — od kriminoloških i penoloških, preko viktimoloških, kriminalno političkih, do krivično pravnih. Uz ostale teme, posebno se bavi problemima organizovanog, kompjuterskog i kriminaliteta belog okovratnika, delima zloupotrebe moći i zločinima mržnje, etiologijom kriminaliteta maloletnika, stanjem kriminaliteta u Srbiji i drugim zemljama, uporednim proučavanjem krivičnog pravosuđa, vrstama kaznenih ustanova, alternativama kazni zatvora, dekriminalizacijom i bagatelnim kriminalitetom, problemima ratnih i zločina protiv čovečnosti i drugim temama iz krivičnih nauka.
Od radova objavljenih u časopisima naročito se izdvajaju oni publikovani u: European Journal of Crime, Criminal Law and Criminal Justice (2-3/2002), International Journal for the Semiotics of Law (1/2002), Varstoslovje (2/2008) kao i u vodećim domaćim revijama (Sociologija, Anali Pravnog fakulteta, Strani pravni život i dr.). Jedan je od autora priloga u vodećem nacionalnom zborniku Moguće strategije razvoja Srbije koji je priredio akademik Časlav Ocić, a izdala SANU (2014).
Od radova u međunarodnim zbornicima izdvajaju se oni pod naslovom Beccaria’s criminal policy ideas: actual importance publikovan u: International Congress Cesare Beccaria and Modem Criminal Policy (izd. Giuffre, Milano, 1990.) i Criminology and Crime in Serbia koautorski rad objavljen u: Mapping the Criminological Landscape of the Balkans (Getoš A., Albrecht H. and Kilchling M. (eds.), izd. Duncker & Humbolt, Berlin, 2014.
Učešća na konferencijama
Uvodne referate podneo je na velikom broju domaćih i naučnih skupova sa međunarodnim učešćem. Učestvovao je na više međunarodnih skupova. Na Međunarodnom kongresu Cesare Beccaria e la politica criminale (održan u organizaciji OUN i Centro nazionale di prevenzione e di difesa sociale) u Milanu decembra 1988. podneo je rad Attualita e importanza di alcune idee del Beccaria in materia di politica criminale. Na skupu International Workshop on War – Victimization – Security: The Case of the Former Yugoslavia, Berlin, 2-4. novembar 2001. (organizator Maks-Plank institut, Frajburg) kao drugi uvodni materijal prezentiran je njegov rad Some Problems in Investigation of War Victimization in the Territory of the Former FRY;
Ostali radovi prezentovani na međunarodnim kongresima:
Research on Violent Attacks on Policemen in Serbia – objavljeno u Zborniku radova sa međunarodne konferencije: Policing in Central and Eastern Europe – Past, Present and Futures, Ljubljana, septembar 2006;
The Status of Women in Penal Institutions in the Republic of Serbia – koautorski rad (sa M. Ljubičić) objavljeno u zborniku sa skupa (Globalna međunarodna konferencija EXPERIENCING PRISON u organizaciji Inter-disciplinary Net u Varšavi od 19-21 maja 2011.) na internet adresi: http://www.inter-disciplinary.net/probing-the-boundaries/persons/experiencing-prison/project-archives/2nd/session-3b-lessons-ignored-women-in-prison
Emphaty or rejection? Guards attitudes towards special – forensic patients – koautorski rad (sa M. Ljubičić) – prezentovan na 14. Conference of the European Society of Criminology (ESC), Prag, 10-13 septembra 2014. Internet adresa http://www.eurocrim2014.com/scientific-program
Characteristics of criminal careers of sexual sex offenders in comparison to other perpetrators – koautorski rad (sa N. Lukić) na 15. Conference of the ESC, Porto, 2-5. septembar, 2015 (Program Book, p. 100)
Violence of children against aged parents: the example of Serbia – koautorski rad (sa M. Ljubičić) na 15. Conference of the ESC, 2-5. septembar, 2015 (Program Book, p. 235).
Učešće na naučnim projektima
Učestvovao je u više naučnih projekata na Pravnom fakultetu, Policijskoj akademiji i na Institutu za kriminološka i sociološka istraživanja. Rukovodio je Projektom (2005-2010) Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja koji finansiralo Ministarstvo nauke Srbije, a sada (2011-2015) projektom Kaznena reakcija u Srbiji kao ključni element pravne države kod istog Ministarstva. Član redakcija više naučnih časopisa (Anali Pravnog fakulteta; Forum: čovek i pravo; Nauka, bezbednost, policija; Bezbednost, Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, Strani pravni život, Zbornik Matice srpske za društvene nauke i Varstvoslovje).
Članstvo u stručnim i naučnim udruženjima, organizacijama, telima
Od 1995. član je Svetskog udruženja za kriminologiju, a član je i Evropskog udruženja kriminologa od njegovog osnivanja. Na godišnjoj sesiji održanoj maja 1997. primljen je u Italijansko udruženje za kriminologiju u svojstvu počasnog (“dopisnog”) člana, uz obrazloženje da je to “izraz priznanja zbog doprinosa razvoju kriminologije”. Od oktobra 2007. počasni je član i Slovenačkog udruženja za kriminologiju. Decembra 2010. izabran je u predsedništvo Srpskog udruženje za kivično pravnu teoriju i praksu. Držao je predavanja po pozivu na više univerziteta u regionu.
Upravnik je master studija Pravnog fakulteta, bio je član više tela na Univerzitetu u Beogradu (Savet, Veće grupacija, Stambena i Međunarodna komisija) i upravnih odbora nekoliko naučnih ustanova. Izabran je u više (saveznih i republičkih) komisija za pisanje zakona iz krivične materije, a trenutno je (u drugom mandatu) član Komisije za sticanje naučnih zvanja Ministarstva za nauku.
Nagrade i priznanja
Ostalo
Studijske boravke u inostranstvu koristio je u više navrata: septembra 1987. u UNSDRI u Rimu, a u julu 1990. na Univerzitetu za strance i na Pravnom fakultetu u Peruđi. U toku leta 2005. boravio je na Institutu za kriminologiju Univerziiteta u Torontu, a decembra 2011. na Institutu za kriminologiju u Tibingenu.
Osmislio je i od 2007. uređuje najzanačajniju ediciju iz oblasti krivičnih nauka kod nas pod nazivom Crimen. U njoj je do sada objavljeno 32 naslova od kojih poseban značaj imaju prevodi kapitalnih dela sa engleskog, francuskog i italijanskog jezika (link). Sa prof. Z. Stojanovićem osnovao je i uređuje reviju CRIMEN – časopis za krivične nauke koju izdaju Pravni fakultet UB i Institut za uporedno pravo. Inicijator je stvaranja i prvi predsednik Kriminološke sekcije Srpskog udruženja za krivično pravnu teoriju i praksu, prvog udruženja kriminologa u Republici među čijim stranim („počasnim“) članovima se nalazi i nekoliko najuticajnijih kriminologa u svetu danas. Zadaci Sekcije su da pospeši razvoj kriminologije i srodnih naučnih disciplina, kao i da poboljša kvalitet istraživanja i pomogne u podizanju naučnog i istraživačkog podmladka u ovoj oblasti. U tu svrhu se, uz ostale aktivnosti, svake druge godine raspisuje Nagradni temat za mlade kriminologe na kome učestvuju kandidati iz cele Republike.
Detaljna biografija
Rođen novembra 1952. u Užicu. Gimnaziju završio u Čačku. Na Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu (UB) upisao se 1971. i diplomirao septembra 1975. sa prosečnom ocenom 9.91. Na istom fakultetu magistrirao je 1979. (sa tezom: Otvorene ustanove kao izraz modernih tendencija u izvršenju kazne lišenja slobode), a doktorirao 1985. (disertacija: Savremeno stanje kriminalne politike u Jugoslaviji).
Na Pravnom fakultetu UB zaposlen je od marta 1977. kao asistent – pripravnik na predmetu Kriminologija sa penologijom, za docenta izabran 1987, vanredni profesor postao je 1993, a u zvanje redovnog profesora izabran je oktobra 1998. Na matičnom fakultetu i na nizu drugih visokoškolskih ustanova u zemlji i inostranstvu učestvovao je i u izvođenju nastave na više predmeta: pored Kriminologije sa penologijom i iz Prava izvršenja krivičnih sankcija, Kriminalne politike, Sociologije kriminaliteta, Krivičnog i Međunarodnog krivičnog prava i Sociologije. Na fakultetima Univerzitetu u Beogradu predavao je i na Tehnološko metalurškom, Filozofskom i Fakultetu političkih nauka. Od osnivanja Master akademskih studija Terorizam, organizovani kriminalitet i bezbednost na UB drži kurs Organizovani kriminalitet.
Materijali za nastavu i ispite
Ispit iz Metoda na doktorskim studijama
Kriminologija
Pravo izvršenja krivičnih sankcija
Organizovani kriminalitet
Sekcija za kriminologiju SCS