Održan seminar o rešavanju sporova u Svetskoj trgovinskoj  organizaciji

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 10. i 11. decembra održan je seminar „Dispute Settlement in the World Trade Organization“. Seminar je vodila gđa Šeriz M. Vales, zamenica direktora ženevskog Savetodavnog centra za pravo Svetske trgovinske organizacije i nekadašnji kanadski diplomata i advokat, a o pojedinim aspektima ove teme slušaocima je govorio i g. Josip Pervan, programski direktor Centra Ideas, švajcarske organizacije koja pruža podršku državama kandidatima za učlanjenje u Svetsku trgovinsku organizaciju, koji je inače i sam bio član pregovaračkog tima Republike Hrvatske prilikom njenog učlanjenja u STO i EU. Govornici su tokom seminara obrađivali i analizirali pitanja mesta i značaja sistema rešavanja sporova u pravu STO, institucionalni i procesni okvir sistema rešavanja sporova, pitanja taktike i strategije u zastupanju država pred panelima za rešavanje sporova i Apelacionim telom, kao i problem trgovinskih ratova u modernom dobu. Aktuelnost teme, adekvatan izbor razmatranih pitanja i stručnost govornika naišli su na veliko interesovanje naših studenata na svim nivoima studija, pa je seminar, koji se u potpunosti održavao na engleskom jeziku, pohađalo preko 30 slušalaca. Seminar je organizovan u sklopu saradnje Pravnog fakulteta sa Centrom Ideas koja je zvanično započeta potpisivanjem Memoranduma o saradnji maja 2016. godine i u okviru koje je do sada već organizovan jedan seminar o pravnom okviru trgovine uslugama u STO, kao i nekoliko naučnih konferencija u oblasti međunarodnog trgovinskog prava i prava STO. Ispred Pravnog fakulteta organizaciju ovog seminara su koordinirali docenti dr Milena Đorđević i dr Marko Jovanović.