Poseta i predavanje ambasadorke Izraela, NJ.E. Alone Fišer-Kam

U sredu, 6. marta 2019. godine, NJ.E. Alona Fišer-Kam, ambasadorka Izraela u Srbiji, posetila je Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu. Na sastanku u dekanatu Pravnog fakulteta, kojem su prisustvovali dekan prof. dr Zoran Mirković, prodekan za nastavu prof. dr Bojan Milisavljević, prodekan za finansije prof. dr Tatjana Jovanić, prodekan za naučni i stručni rad prof. dr Marko Đurđević i prof. dr Boris Begović, kao i predsednica Kluba za Ujedinjene nacije Sara Petrović i sekretar Kluba za UN, Teodora Višnjić, NJ.E. gđa Fišer-Kam je razgovarala sa prisutnima o mogućoj budućoj saradnji Fakulteta i izraelskih akademskih institucija.

Ambasadorka je zatim održala interaktivno predavanje za studente na temu “Država Izrael – 70 godina, dostignuća, izazovi i mogućnosti”. Pored političkih tema, geografskog i istorijskog prikaza regiona, aktuelnih problema i mogućih putanja ka njihovom rešavanju, NJ.E. je govorila i o saradnji Izraela i Srbije u oblasti investicija, napominjući da su izraelski privrednici intenzivnije započeli svoje investicije u Srbiji još 2000. godine. Ambasadorka je istakla kako su blizina, kao i sličan mentalitet Izraela i Srbije, upravo ono što olakšava put izraelskih investicija u Srbiji, uz predviđanja da će se prijateljski odnosi nastaviti. Napomenuto je i da je u decembru 2017. godine proslavljeno 25 godina diplomatskih odnosa Izraela i Srbije. Na samom kraju predavanja, u vidu odgovora na jedno od mnogih pitanja učesnika, NJ.E. je naglasila važnost dobrih odnosa Ujedinjenih nacija i Izraela, kao i nadu da će UN ubuduće biti prostor za mirniji dijalog, te da će se neprijateljski stav nekih država prema Izraelu izmeniti, kako bi se dostigla prava jednakost članica UN-a.