XI Beogradska arbitražna konferencija

Beograd je i ovog aprila bio centar okupljanja brojnih zvučnih imena iz oblasti međunarodne trgovinske arbitraže gde se – sada već tradicionalno – 5. aprila 2019. godine održala jedanaesta Beogradska arbitražna konferencija. Nakon velike posećenosti u prethodnih deset godina i sve većeg interesovanja međunarodne stručne javnosti, ovogodišnju Konferenciju zajedno su organizovali Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Nemačka arbitražna institucija (DIS), Udruženje za arbitražno pravo i Ministarstvo za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj.

Konferencija je okupila preko 250 učesnika iz preko 40 zemalja sveta, a 20 renomiranih govornika, profesora i praktičara iz oblasti arbitražnog prava, razmatralo je teoretske i praktične aspekte aktuelnih pitanja međunarodne trgovinske arbitraže.

Na ceremoniji otvaranja konferencije učesnike su pozdravili prof. dr Zoran Mirković, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Vladimir Pavić, potpredsednik Beogradskog arbitražnog centra, prof. dr Ivanka Popović, rektor Univerziteta u Beogradu, Korina von Trota (Korinna von Trotha), savetnik u Nemačkoj arbitražnoj instituciji i doc. dr Milena Đorđević, u ime organizatora Beogradske arbitražne konferencije.

Teme kojima se konferencija bavila bile su podeljene u tri panela: prvi, koji se bavio ovlašćenjima i dužnostima arbitara, drugi, koji je razmatrao izvođenje dokaza u arbitražnom postupku, i treći panel, koji se bavio pitanjem merodavnog prava u arbitraži.

Radom prvog panela rukovodio je Milan Lazić, partner u beogradskoj advokatskoj kancelariji Karanović & partneri. Tokom prvog panela izlagali su Daniela Karolus-Bruner (Daniela Karollus-Bruner), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji CMS Austria (“A perfect arbitrator”), Đulio Palermo (Guilo Palermo), partner u ženevskoj advokatskoj kancelariji Archipel Law Firm (”Arbitrator – a dispute manager”), dr Markus Šiferl (Markus Schifferl), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji zeiler.partners (”Is it time to change the appointment process for co-arbitrators?”), Andrej Panov (Andrey Panov),  advokat u moskovskoj advokatskoj kancelariji Norton Rose Fulbright (”Arbitrators role in facilitating settlements”), Marija Šćekić, advokat u  londonskoj advokatskoj kancelariji Wilmerhale (”Arbitrator’s power to adapt the contract price”), i dr Fridrih Rosenfild (Friedrich Rosenfeld), partner iz hamburške advokatske kancelarije Hanefeld Rechtsanwälte (”Arbitrator’s powers to reconsider and revise decisions”).

Radom drugog panela rukovodila je dr Tijana Kojović, partner u beogradskoj advokatskoj kancelariji BDK Advokati. U okviru opšte teme panela diskutovali su dr Andreas Lienhard (Andreas Lienhard), advokat iz ciriške kancelarije Pestalozzi (”Drafting of witness statements in international arbitration”), Aleksandra Petrović, direktor u Sektoru za finansijski konsalting u Deloitte Srbija i Ljubinko Atansov, viši saradnik u timu za Usluge upravljanja rizicima u Deloitte Srbija (”Building and delivering expert report in international arbitration”), Florjan Haugender (Florian Haugeneder), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji KNOETZL (”Expert evidence – how to handle party-appointed and tribunal-appointed experts”), Viktorija Pernt (Victoria Pernt), advokat u bečkoj advokatskoj kancelariji Schönherr Attorneys at Law (”Evidence – does it pay off to play dirty?”), Milica Savić, advokat u beogradskoj advokatskoj kancelariji Karanović & partneri (”Confidentiality objection to document production/admissibility of evidence”) i Valentina Česa (Valentine Chessa), partner u pariskoj advokatskoj kancelariji CastaldiPartners (”Legal privilege in the context of taking of evidence: sword or shield?”).

Radom trećeg panela rukovodila je Jelena Bezarević Pajić, partner u beogradskoj advokatskoj kancelariji Moravčević, Vojnović & Partners u saradnji sa Schönherr, dok su govornici bili Miša Buhler (Micha Bühler), partner u ciriškoj advokatskoj kancelariji Walderwyss (”Iura novit arbiter – the arbitrator’s power and duty to establish the law”), dr Markus Altenkirč (Markus Altenkirch), advokat iz frankfurtske advokatske kancelarije Baker McKenzie (”Conflict of Law Rules in International Arbitration”), dr Johanes Landbreht (Dr. Johannes Landbrecht), advokat u ciriškoj advokatskoj kancelariji
Gabriel
Arbitration (”Law applicable to arbitration agreement”), Joana Šuč (Yoanna Schuch), advokat u londonskoj advokatskoj kancelariji WilmerHale (”When Corruption Crosses Borders – How to Determine the Applicable Law? ”), Fredrik Ringkvist (Fredrik Ringquist), partner u moskovskoj advokatskoj kancelariji
Mannheimer Swartling (”Soft law in arbitration”) i Čarls Blejmar Braun (Charles Blamire-Brown), partner u londonskoj advokatskoj kancelariji Pinsent Masons LLP (”Interplay between applicable law, DABs and arbitration in the context of FIDIC contracts”)

Po okončanju radnog dela konferencije, počasni govor koji je obeležio i otvaranje XII Belgrade Open Pre-Moot takmičenja, održala je Patricija Netal (Patrizia Netal), partner iz bečke KNOETZL advokatske kancelarije.

Po završetku Konferencije za sve učesnike organizovan je svečani koktel u restoranu  Berliner.

Održavanje konferencije pomogle su i brojne advokatske kancelarije: Karanović/Partneri, Moravčević, Vojnović i partneri u saradnji sa Schönherr, SOG – Samardžić Oreški Grbović, BDK Advokati, Wilmer Hale, Baker McKenzie, KNOETZL, Pestalozzi, Zeiler.partners, CMS  i revizorska kuća Deloitte. Rad Konferencije su podržali i Komisija UN za međunarodno privredno pravo (UNCITRAL) i Američka privredna komora u Srbiji. Organizacioni odbor Beogradske arbitražne konferencije su i ove godine činili prof. dr Mirko Vasiljević, prof. dr Vladimir Pavić, doc. dr Milena Đorđević, doc. dr Marko Jovanović i asist. Uroš Živković.