Održana simulacija „Anaxagoras of Clazomenae on Trial at Athens“ pod vođstvom prof. Viktora Kastelanija

6. decembra 2019. godine klub Forvm Romanvm ponovo je imao zadovoljstvo da bude domaćin sad već tradicionalne simulacije antičkog suđenja našeg dragog gosta, profesora Viktora Kastelanija (Victor Castellani) sa Univerziteta u Denveru. Ove godine na optuženičkoj klupi atinske sudnice našao se ni manje, ni više, nego Anaksagora, čuveni grčki filozof. Na teret su mu bili stavljeni ozbiljni prestupi – sofizam, ateizam, bogohuljenje i kvarenje omladine, a sve to zbog njegovih kontroverznih učenja, koja su bila trn u oku grupi konzervativnih građana Atine. Učesnici suđenja bili su studenti prve godine sa stručne grupe za Uporednu pravnu tradiciju: magistrat je bio Viktor Radomirović, na strani optužbe govorili su Petra Stanojević, Martin Marek i Anđela Ristanović, odbranu su predstavljali Nikola Gašparić, Jovana Jovanović i Stefan Dobraš, dok je sam prof. Kastelani bio Anaksagora lično. Iako je u sudnici bilo napeto, porotnici (koje su predstavljali naši forumaši u publici) su odlučili da Anaksagora nije kriv, i time su pokazali da je Atina ipak bila jedan napredan polis koji je shvatao i cenio značaj nauke i slobode misli i govora.

Više fotografija na ovom linku.