Opšti seminar: održan razgovor o studiji prof. dr Tanasija Marinkovića

Na Pravnom fakultetu je 9. novembra 2021. održana sednica Opšteg seminara, koja je bila posvećena raspravi o studiji profesora dr Tanasija Marinkovića „Odgovornost predsednika Republike za povrede Ustava – zabrana uticaja na vršenje sudijske funkcije“. Pred brojnom publikom i predstavnicima medija, sednicu je prigodnim rečima otvorio upravnik Opšteg seminara, docent dr Miloš Zdravković, a zatim je prof. dr Goran Dajović, koji je moderirao diskusiju, istakao značaj koje ovakve vrste stručnih i kritičkih debata imaju u društvu u kojem je prostor za otvorene i argumentovane rasprave veoma sužen. U diskusiji koja je usledila, profesor dr Miodrag Jovanović je tematizovao problem pravne odgovornosti predsednika ilustrujući ga primerima iz uporednog prava i prakse drugih država. U tom smislu je istakao da je od pravnih mehanizama kojima se ova odgovornost utvrđuje, a koji su duboko prožeti političkim uticajima, za sputavanje vlasti šefa države od istog ako ne i od većeg značaja slobodno javno mnjenje. Bez razvijene pravne i političke kulture, smatra Jovanović, javnost teško može da ostvari svoju funkciju odvraćanja nosilaca vlasti od prekoračenja ustavnih i zakonskih nadležnosti. Potom se prisutnima obratio profesor dr Dragoljub Popović, čije mišljenje je da institut pravne odgovornosti predsednika Republike na izvestan način ima nepopravljiv „sistemski defekt“ i da je efikasnija predohrana protiv neograničenog širenja moći predsednika u promeni načina organizacije vlasti od polupredsedničkog ka parlamentarnom sistemu. Najzad, autor studije, profesor Tanasije Marinković je rezimirao glavne uvide iz svoje rasprave.  Opisao je glavne teorijske teze iz studije, a zatim je na osnovu opsežne analize medijski propraćenih izjava i nastupa predsednika Aleksandra Vučića u periodu od 2017. do 2020. godine izneo zaključak da veliki broj tih izjava može da se kvalifikuje kao povreda člana 149, st. 2 Ustava Republike Srbije prema kojoj je zabranjen „svaki uticaj na sudiju u vršenju sudijske funkcije“. Osim toga, autor smatra da predsednik Republike u svojim izjavama često omalovažava prava i obaveze sudija da javno brane Ustav i da se bore za svoju nezavisnost i osporava načina na koji pojedine sudije presuđuju, odnosno na koji tužilaštvo postupa. Takvo postupanje Marinković kvalifikuje kao „govor mržnje i uznemiravanje i ponižavajuće postupanje“, dakle kao diskriminaciju po političkoj osnovi, koja je takođe Ustavom zabranjena. Nakon izlaganja učesnika, razgovor o temi seminara nastavljen je komentarima i pitanjima nekolicine prisutnih, kao i onih koji su seminar pratili preko interneta.

Studiju Tanasija Marinkovića izdao je Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) iz Beograda i javno je dostupna na sajtu Centra.

Fotografije možete pogledati u galeriji ovde