Одржана трибина „Увођење обавезног служења војног рока“

У уторак, 23. новембра 2021. у 12 часова одржана је трибина на тему „Увођење обавезног служења војног рока“ у организацији Студентског парламента Правног факултета. Трибина је одржана у хибридном формату – у конференцијској сали Правног факултета, уз онлајн праћење. Говорници су били помоћница министра одбране за људске ресурсе Катарина Томашевић, пуковник Драган Котарлић из Управе за обавезе одбране МО, пуковник Саша Петровић начелник Одељења за војну, радну и материјалну обавезу, професор др Бојан Милисављевић, продекан за наставу, и доцент др Милош Јовановић. Говорници су током двочасовне трибине говорили о томе докле се стигло са мерама за враћање обавезног служења војног рока. Представници Министарства одбране су презентовали план по којем би се изводио војни рок, говорили о важност и трошковима обавезног служења војног рока за једну модерну државу. Истакли су да је ово питање најважнији задатак Министарства одбране и Војске Србије и да се на њему интензивно ради и да ће се још више радити у будућем периоду. Професори Правног факултета су са слушаоцима подели лична искуства која су имали као припадници Војске Србије и њихова лична виђења зашто је обавезно служење војног рока врло важна тема и више пута су нагласили да је то позив и дужност према отаџбини. Говорници су се сагласили да је Правни факултет, као реномирана високошколска институција, право место где треба да се чује мишљење млађих генерација и будућих правника и где би требало да се води дискусија на ову тему. Такође, на трибини је изнета анализа система држава у којима већ постоји обавезно служење војног рока. Трибину је и уживо и онлајн пратича бројна, претежно студентска публика, а након излагања отворена је дискусија где су студенти постављали питања за говорнике и изнели своја запажања на тему војног рока.

Студентски парламент се захваљује свима који су активно учествовали у самом догађају и посебно се захваљује Правном факултету на помоћи у реализацији трибине.

Фотографије можете погледати у галерији овде