Održana tribina „Uvođenje obaveznog služenja vojnog roka“

U utorak, 23. novembra 2021. u 12 časova održana je tribina na temu „Uvođenje obaveznog služenja vojnog roka“ u organizaciji Studentskog parlamenta Pravnog fakulteta. Tribina je održana u hibridnom formatu – u konferencijskoj sali Pravnog fakulteta, uz onlajn praćenje. Govornici su bili pomoćnica ministra odbrane za ljudske resurse Katarina Tomašević, pukovnik Dragan Kotarlić iz Uprave za obaveze odbrane MO, pukovnik Saša Petrović načelnik Odeljenja za vojnu, radnu i materijalnu obavezu, profesor dr Bojan Milisavljević, prodekan za nastavu, i docent dr Miloš Jovanović. Govornici su tokom dvočasovne tribine govorili o tome dokle se stiglo sa merama za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka. Predstavnici Ministarstva odbrane su prezentovali plan po kojem bi se izvodio vojni rok, govorili o važnost i troškovima obaveznog služenja vojnog roka za jednu modernu državu. Istakli su da je ovo pitanje najvažniji zadatak Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i da se na njemu intenzivno radi i da će se još više raditi u budućem periodu. Profesori Pravnog fakulteta su sa slušaocima podeli lična iskustva koja su imali kao pripadnici Vojske Srbije i njihova lična viđenja zašto je obavezno služenje vojnog roka vrlo važna tema i više puta su naglasili da je to poziv i dužnost prema otadžbini. Govornici su se saglasili da je Pravni fakultet, kao renomirana visokoškolska institucija, pravo mesto gde treba da se čuje mišljenje mlađih generacija i budućih pravnika i gde bi trebalo da se vodi diskusija na ovu temu. Takođe, na tribini je izneta analiza sistema država u kojima već postoji obavezno služenje vojnog roka. Tribinu je i uživo i onlajn pratiča brojna, pretežno studentska publika, a nakon izlaganja otvorena je diskusija gde su studenti postavljali pitanja za govornike i izneli svoja zapažanja na temu vojnog roka.

Studentski parlament se zahvaljuje svima koji su aktivno učestvovali u samom događaju i posebno se zahvaljuje Pravnom fakultetu na pomoći u realizaciji tribine.

Fotografije možete pogledati u galeriji ovde