Forvm Romanvm: представљено српско издање „Врлине национализма“ Јорама Хазонија

У петак, 26. новембра 2021. године, клуб “Forvm Romanvm” састао се уживо – тачније, у хибридном формату – први пут од почетка пандемије. Догађај за који смо одлучили да се окупимо и уживо (уз поштовање прописаних мера) била је промоција српског издања књиге „Врлина национализма“ Јорама Хазонија, недавно објављеног у заједничком подухвату Института за европске студије и издавачке куће „Clio“. Говорници на промоцији били су проф. др Зоран Мирковић, декан Правног факултета Универзитета у Београду, проф. др Милош Ковић, професор Филозофског факултета Универзитета у Београду, др Стефан Гајић из Института за европске студије и др Миша Ђурковић, директор Института. Пети планирани говорник, Зоран Хамовић, директор и главни уредник издавачке куће „Clio“, нажалост, није могао да присуствује из здравствених разлога. Говорници на промоцији представили су књигу свако из свог угла, истичући вредности Хазонијевог погледа на национализам као на позитивну силу супротстављену империјализму. По Хазонију, национализам представља идејну основу поретка слободних националних држава која корене вуче још из Библије, док је у пракси била поштована од Вестфалског мира (1648. године) па све до друге половине ХХ века, када је под изговором тога да се ужаси Другог светског рата не смеју поновити (уз игнорисање чињенице да су амбиције Хитлерове Немачке итекако биле империјалне) почела да се пласира масовна осуда национализма и промовисање наднационалног – а суштински империјалног – поретка који представљају САД и ЕУ. Говорници су истакли вредност овог погледа како на ширем плану, тако и конкретно за Србију. Ипак, није изостала ни критика Хазонијевог дела, пре свега као превише фокусираног на западни свет, без прегледа историје и идеологије словенских држава, у којима би се такође могле наћи бројне чињенице које би поткрепиле ауторову теорију, али и неке специфичности. После промоције развила се и жива и активна дискусија, у којој је учествовала публика како присутна уживо у сали, тако и она која је догађај пратила преко интернета.