Forvm Romanvm: predstavljeno srpsko izdanje „Vrline nacionalizma“ Jorama Hazonija

U petak, 26. novembra 2021. godine, klub “Forvm Romanvm” sastao se uživo – tačnije, u hibridnom formatu – prvi put od početka pandemije. Događaj za koji smo odlučili da se okupimo i uživo (uz poštovanje propisanih mera) bila je promocija srpskog izdanja knjige „Vrlina nacionalizma“ Jorama Hazonija, nedavno objavljenog u zajedničkom poduhvatu Instituta za evropske studije i izdavačke kuće „Clio“. Govornici na promociji bili su prof. dr Zoran Mirković, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Miloš Ković, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dr Stefan Gajić iz Instituta za evropske studije i dr Miša Đurković, direktor Instituta. Peti planirani govornik, Zoran Hamović, direktor i glavni urednik izdavačke kuće „Clio“, nažalost, nije mogao da prisustvuje iz zdravstvenih razloga. Govornici na promociji predstavili su knjigu svako iz svog ugla, ističući vrednosti Hazonijevog pogleda na nacionalizam kao na pozitivnu silu suprotstavljenu imperijalizmu. Po Hazoniju, nacionalizam predstavlja idejnu osnovu poretka slobodnih nacionalnih država koja korene vuče još iz Biblije, dok je u praksi bila poštovana od Vestfalskog mira (1648. godine) pa sve do druge polovine HH veka, kada je pod izgovorom toga da se užasi Drugog svetskog rata ne smeju ponoviti (uz ignorisanje činjenice da su ambicije Hitlerove Nemačke itekako bile imperijalne) počela da se plasira masovna osuda nacionalizma i promovisanje nadnacionalnog – a suštinski imperijalnog – poretka koji predstavljaju SAD i EU. Govornici su istakli vrednost ovog pogleda kako na širem planu, tako i konkretno za Srbiju. Ipak, nije izostala ni kritika Hazonijevog dela, pre svega kao previše fokusiranog na zapadni svet, bez pregleda istorije i ideologije slovenskih država, u kojima bi se takođe mogle naći brojne činjenice koje bi potkrepile autorovu teoriju, ali i neke specifičnosti. Posle promocije razvila se i živa i aktivna diskusija, u kojoj je učestvovala publika kako prisutna uživo u sali, tako i ona koja je događaj pratila preko interneta.