ODRŽANA TRADICIONALNA STUDENTSKA KONFERENCIJA „PRAVNIJADA“

Nakon pauze prouzrokovane pandemijom koronavirusa, Studentski parlament Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu je ponovo, u periodu od 23. do 26. decembra 2021. godine, na Zlatiboru, organizovao konferenciju studenata prava pod nazivom „Pravnijada“. Konferenciju su otvorili prof. dr Bojan Milisavljević, prodekan za nastavu Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Momčilo Bulatović, predsednik Advokatske komore Beograda, Uroš Mijatović, predsednik Studentskog parlamenta Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Aleksa Škundrić, student prodekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Ove godine rad na konferenciji bio je organizovan u osam sekcija, na kojima je izložen 31 studentski rad. Na opštu temu „Pravo u današnjem svetu“, radile su sledeće sekcije:

1. Krivičnopravna sekcija, rukovodioci sekcije prof. dr Milan Škulić, ass. dr Ivana Miljuš, na temu „Krivičnopravna reakcija na korupciju“;
  2. Ustavnopravna sekcija, rukovodioci sekcije prof. dr Vladan Petrov i ass. Aleksa Nikolić, na temu „Promene ustava“;
  3. Međunarodnopravna sekcija I, rukovodioci sekcije prof. dr Bojan Milisavljević, Nikola Stanković, na temu „Savremeni izazovi međunarodnog prava“;
  4. Građanskopravna sekcija, rukovodilac sekcije prof. dr Miloš Živković, na temu „Moderni izazovi građanskog prava“;
  5. Međunarodnopravna sekcija II, rukovodilac sekcije prof. dr Aleksandar Gajić, na temu „Međunarodno krivično pravosuđe na prekretnici“;
  6. Pravnoistorijska sekcija, rukovodilac sekcije prof. dr Vladimir Vuletić, na temu „Kontroverze u rimskom privatnom pravu“;
  7. Porodičnopravna sekcija, rukovodilac sekcije prof. dr Uroš Novaković, na temu „Reforma porodičnog zakonodavstva“;
  8. Privrednopravna sekcija, rukovodilac sekcije ass. dr Maša Mišković, na temu „Privreda. Industrija znanja. Digitalizacija.“;

Najbolji radovi, po mišljenju rukovodilaca sekcija, biće objavljeni u drugom broju Zbornika studentskih radova Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Pored toga, na konferenciji je bila organizovana simulacija suđenja, kao i takmičenje u besedništvu. Pored pomenutih sadržaja, učesnici konferencije su se tokom njenog trajanja intenzivno družili, sklapali nova i učvršćivali stara prijateljstva.

Naposletku, na zatvaranju konferencije je, pored kolega Mijatovića i Škundrića, govorio i rektor Univerziteta u Beogradu, prof. dr Vladan Đokić, koji je istakao izuzetno zadovoljstvo usled činjenice da su studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu uspeli da organizuju još jednu konferenciju ovakvog formata i kvaliteta.

Vidimo se i naredne godine na Zlatiboru!