Održana međunarodna konferencija „(Un)fit to rule“

Povodom obeležavanja 700. godišnjice od krunisanja kralja Stefana Uroša Trećeg – Stefana Dečanskog, uprkos njegovom oslepljenju kao naizgled nepremostivoj smetnji za obavljanje vladarskih dužnosti, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu organizovao je međunarodnu konferenciju „(Un)fit to rule: themes of acceptance and rejection of rulers throughout history“. Konferencija je održana od 26-28. oktobra 2022. godine.

Izlagači i publika su imali priliku da ovom događaju pristupe dvojako: uživo, u konferencijskoj sali Pravnog fakulteta, ili onlajn, putem Zoom platforme. Radni jezik konferencije bio je engleski.

Konferenciju su otvorili emeritus prof. dr Sima Avramović, predsednik organizacionog odbora konferencije, prof. dr Zoran Mirković, dekan Pravnog fakulteta, i prof. dr Milena Polojac, šefica katedre za pravnu istoriju na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Učesnici su svakog dana mogli da isprate po tri sesije, od kojih se svaka ticala jednog fenomena u okviru šire teme vladarske (ne)sposobnosti, kao i po dva predavanja uvaženih stručnjaka. Tako, prvog dana su svoja saopštenja imali prof. emeritus dr Džon Bejns (John Baines) – „Contesting a “divine” king’s status: a perspective from ancient Egyptˮ i prof. dr Atina Dimopulu (Athina A. Dimopoulou) – „Eupatridae vs. Kakopatridae in Alcaeus’ poetry: pedigree and bodily (im)perfection in the power struggle in archaic Lesbos.ˮ

Drugog dana su govorili prof. emeritus dr E. Vilijam Monter (E. William Monter) na temu „How women became fit to ruleˮ, kao i prof. dr Peter Šrajner (Peter Schreiner) i prof. dr Izabel Grim-Stadelman (Isabel Grimm-Stadelmann), sa izlaganjem „Medicine in the service of political calculation in Byzantiumˮ.

Poslednji dan konferencije bio je ostavljen za predavanja prof. emerite dr Kaliopi Burdare (Kalliopi Bourdara) – „Crimen laesae majestatis: fit or unfit to rule?ˮ i prof. dr Joanisa Papadopulosa (Ioannis Papadopoulos) – „Biblical hermeneutics of disruption: The dissonance between political power and divine grace in the order of succession as a moral warning to rulers.ˮ

Teme koje su izlagači obradili ticale su se najrazličitijih pitanja vladarske vlasti, sposobnosti i legitimiteta, te pravnih preduslova za vršenje vladarske funkcije. Na primer: fizički i psihički nedostaci kao (dis)kvalifikativi vladara, žene na vlasti, verske razlike i mogućnost prestolonasleđa, pitanje legitimizacije vlasti i osnovnih vrednosti (idealnog) vladara…

U toku devet sesija, svoje radove je izložilo 36 učesnika iz 14 država, od kojih je troje bilo sa našeg fakulteta: prof. dr Miloš Stanković, doc. dr Nina Kršljanin, kao i Đorđe Stepić, MA.

Više fotografija možete videti ovde i ovde.