Forvm Romanvm: prof. dr Mirko Obradović održao predavanje „Zakoni u Pseudo-Demostenovom govoru Protiv Neajre ([Dem.] 59)“

U petak, 16. decembra 2022. godine, prof. dr Mirko Obradović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu održao je predavanje „Zakoni u Pseudo-Demostenovom govoru Protiv Neajre ([Dem.] 59)“. Profesor Obradović nam je prvo predstavio učesnike procesa: samu tuženu Neajru, nekadašnju robinju i heteru; njenog muža ili partnera Stefanosa, te tužioce, s fokusom na pravom autoru govora – Apolodoru, koji je imao sličan životni put kao Demosten i bio je blizak sa njim, te nije čudno što se više njegovih govora našlo u Corpus Demosthenicum. Osnova optužbe bila je da je Neajra, iako strankinja, bila nedozvoljeno udata za atinskog građanina Stefanosa. Zanimljivo je što Apolodor ni ne krije da je tužba podignuta radi osvete Stefanosu, koji je prethodno uspešnim grafe paranomon izazvao velike materijalne gubitke i gubitak reputacije tužiocu. Fokus predavanja bili su zakoni koji se u govoru pominju – zakon protiv braka sa strancima koji je propisivao prodaju ličnosti i imovine stranca ili strankinje, a novčanu kaznu atinskom građaninu; zakon koji je kažnjavao nekoga ko bi udao strankinju za Atinjanina predstavljajući je kao rođaku (bitan zbog udaje Neajrine ćerke Fano); zakon o preljubi (mojheji), za koju se gonilo javnom tužbom (grafe) uz stroge kazne; te psefizma o davanju građanskih prava Platejcima. Profesor Obradović je istakao da neki autori osporavaju autentičnost ovih zakona i smatraju citate naknadno umetnutim u govor, jer se Apolodorove parafraze koje prethode čitanju zakona i sami citati iz zakona sadržinski ne poklapaju, a u samim citatima ponegde ima neobične terminologije. Ipak, njihova sadržina pretežno deluje verodostojno. Posle predavanja usledila je i zanimljiva diskusija.