Poseta Delegacije Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Bosne i Hercegovine povodom razvoja saradnje u oblasti ekološkog prava i prava klimatskih promena

U utorak, 13. juna 2023. godine, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu ugostio je delegaciju Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Bosne i Hercegovine u okviru programa Unapređenje ekološkog prava Bosne i Hercegovine. Nakon uvodnog obraćanja prof. dr Marka Jovanovića, prodekana za međunarodnu saradnju, prof. dr Mirjana Drenovak-Ivanović je predstavila programe Pravnog fakulteta u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena. Ukazano je na razvoj predmeta Ekološko pravo, Studija za specijalizaciju znanja iz oblasti ekološkog prava, Master studija za ekološko pravo, Pravne klinike za ekološko pravo, Prava klimatskih promena, Istraživanja na doktorskim studijama osnova upravnopravne zaštite životne sredine, kao i programe koji su realizovani u okviru Jean Monnet Katedre za evropsko ekološko pravo. Delegaciju UNDP BiH su činili predstavnici edukativnih centara za sudije i tužioce u BiH, pa su otvorena pitanja o mogućoj saradnji u razvoju programa namenjenih nosiocima pravosudnih funkcija i studenatima u BiH. Tokom razmene iskustava o metodologiji razvoja programa edukacije u oblasti ekološkog prava prof. dr Mirjana Drenovak-Ivanović je ukazala i na osnove obuke u oblasti ekološkog prava i seminara za nosioce pravosudnih funkcija (osnovnih sudova, viših i apelacionih sudova, prekršajnih sudova, tužilaštva i korisnika programa početne obuke Pravosudne akademije) koji se organizuju u okviru programa Pravosudne akademije, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, u čijem razvoju i izvođenju učestvuje od 2017. godine. Učesnici sastanka su istakli potrebu za daljom saradnjom u razvoju programa edukacije u oblasti ekološkog prava i prava klimatskih promena na regionalnom nivou.